RTU Ģeomātikas katedras vēsturiskie ģeodēziskie instrumenti apskatāmi Latvijas militārajai kartogrāfijai veltītā izstādē

2. marts, 2020
Vēsturiskais ģeodēziskais instruments no RTU Ģeodēzijas katedras krājuma. Foto: Kristians Luhaers

Unikāli vēsturiskie ģeodēziskie instrumenti no Rīgas tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras krājuma iekļauti izstādē «Latvijas militārā kartogrāfija» Latvijas Nacionālajā bibliotēkas (LNB) 6. stāva ātrijā. Izstāde apmeklētājiem būs pieejama bibliotēkas darba laikā līdz šī gada beigām.

«Kartes izgatavošana nav iespējama bez mērīšanas jeb ģeodēzijas instrumentu izmantošanas, un tieši šie instrumenti ir karšu ražošanas, civilo un militāro karšu veidošanas pamats,» uzver RTU Ģeomātikas katedras vadītājs asociētais profesors Jānis Kaminskis. RTU Ģeomātikas katedra izstādes veidošanā līdzdarbojusies, atvēlot vairākus vērtīgus eksponātus – unikālus ģeodēziskos instrumentus – no sava krājuma, tādejādi simboliski iezīmējot saikni starp pagātnes mantojumu un nākotni, jo RTU, pielietojot jaunāko tehnoloģiskos un zinātniskos atklājumus ģeodēzijas jomā, sagatavo tautsaimniecībai nozīmīgos ģeodēzijas speciālistus.

Atzīmējot Latvijas valsts militārās kartogrāfijas simtgadi, izstādē iekļautas starpkaru periodā un arī pēc valsts neatkarības atjaunošanas sagatavotās Latvijas armijas militārās kartes. Eksponātu vidū ir arī senākās Rīgas apkārtnes kartes, uz Vācijas armijas kartes nodrukātās pirmās Latvijas valsts pastmarkas, uz auduma iespiesta ASV Gaisa spēku aeronavigācijas karte, Latvijas PSR Civilās aizsardzības štāba krājuma karte ar iezīmētām potenciālajām radiācijas zonām ap lielākajām pilsētām atomuzbrukuma gadījumā.

Izstādē apskatāmi militārām vajadzībām sagatavoti kartogrāfiskie darbi, sākot no 17. gadsimta. Kopš tā laika Latvijas teritoriju kartējušas Zviedrijas, Polijas, Francijas, Vācijas, Krievijas Impērijas, Padomju Savienības, Igaunijas, Lielbritānijas, ASV un Latvijas armijas.

Izstādē iekļauti materiāli no LNB krājuma, RTU Ģeomātikas katedras, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras, Latvijas Universitātes Ģeomorfoloģijas un ģeomātikas katedras un Pētera Zariņa privātkolekcijas.

Izstādes «Latvijas militārā kartogrāfija» atklāšana

2. marts, 2020 plkst. 11:44