RTU «Gada jaunie zinātnieki» stāsta par saviem pētījumiem Latvijas Radio

2. novembris, 2018
A. Dubņika un A. Supe. Foto: Elīna Karaseva

Mums ir ļoti prasīgs darbs - jāspēj rakstīt zinātniskās publikācijas, pieteikumus finansējumam, strādāt laboratorijās, komunicēt, Latvijas Radio 1 raidījumā  «Zināmais nezināmajā» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) balvu «Gada jaunā zinātniece 2018» un «RTU Gada jaunais zinātnieks 2018» ieguvēji.

Raidījumā abi balvu ieguvēji - Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētniece Arita Dubņika un Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes vadošais pētnieks Andis Supe – stāsta par saviem pēcdoktorantūras pētījumiem.

«Ieviešu pēcdoktorantūras projektu par duālu zāļu piegādi kaulu reģenerācijai,» norāda A. Dubņika. Proti, viņa izstrādā zāļu piegādes sistēmu – lai medikamenti pacientiem ar kaulu saslimšanām tiktu nodrošināti lokāli kopā ar implantmateriālu, nevis būtu jāuzņem orāli. Viņa stāsta, ka laboratorijā tiek izstrādāti un testēti materiāli zāļu izdalīšanai, jo efektīvai ārstniecībai ir būtiski, lai medikaments izdalītos noteiktā laikā un devās.

Savukārt A. Supes pēcdoktarontūras projekts saistīts ar optisko signālu atjaunošanu. Datu pārraides ātrums pasaulē arvien palielinās, līdz ar to optisko šķiedru pārraides sistēmas tuvojas kapacitātes limitam. Ir būtiski laikus rast risinājumu, viņš saka, norādot uz vienu no risinājumiem – signāla atjaunošanu, izmantojot optiskus paņēmienus. Jautāts par pielietojumu, viņš min liela attāluma pārraides sistēmas, «kur uz signāla uzkrājas tik daudz trokšņu, ka tas kļūst neatpazīstams, tāpēc jāsamazina trokšņu daudzums, lai saglabātu pārraides ātrumu,» teic pētnieks. Tas savukārt nozīmētu lētākus sakarus, jo varētu lielākos attālumos pārraidīt datus ar mazākām izmaksām.

Tradicionāli izcilākie zinātnieki gan par ieguldījumu zinātnē, gan par radīto tehnoloģiju un produktu komercializāciju tiek apbalvoti RTU jubilejā. Šogad par atbalstu RTU tika sumināts Goda absolvents, pirmoreiz RTU vēsturē šogad tika apbalvoti arī gada izcilākie mācībspēki.

Visu raisījumu iespējams noklausīties šeit.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

2. novembris, 2018 plkst. 15:17