RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes pētnieki risina roņu un zvejnieku konfliktu

11. jūlijs, 2017
.
.
.
Kopš šī gadsimta sākuma pelēko roņu skaits Baltijas jūrā ir trīskāršojies, bet pēdējos trīs gadus ir nemainīgs. Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes Radioelektronikas institūta vadošais pētnieks Artūrs Āboltiņš 10. jūlijā viesojās Latvijas Radio raidījuma «Zināmais nezināmajā» studijā un stāstīja par Radioelektronikas institūtā aizsākto projektu, kura laikā pētnieki izstrādā paplašinātās funkcionalitātes lieljaudas zemūdens akustisko raidītāju, kas tiks izmantots roņu atbaidīšanai no zvejniecības rīkiem.

Šādas iekārtas izstrādāšana ir aktuāla, jo pēdējo gadu laikā Baltijas jūrā ievērojami audzis pelēko roņu skaits. Roņi izēd un aizbaida zivis, nodara kaitējumus zvejniecības rīkiem un nereti paši tajos iet bojā.

Iekārtas pamatā ir ļoti stipras skaņas izstarošana zem ūdens – straujš pīkstiens, kas pēkšņi parādās un spēj nobaidīt roņus. Tomēr baidīšana ir sarežģīts process, kas saistīts ar dzīvnieku psiholoģiju – ronis ir samērā attīstīts dzīvnieks, spēj mācīties un pierast pie noteikta veida skaņām un pārstāt baidīties, tādēļ skaņas signāli visu laiku ir jāmaina. Skaņai jābūt pietiekami stiprai, lai roni nobaidītu, bet ne tik stiprai, lai dzīvnieku traumētu vai padarītu kurlu. Pētnieks pastāstīja, ka šī iekārta tiek konstruēta īpaši roņiem, lai to nedzirdētu citi dzīvnieki. Lai pārliecinātos par to, ka ierīce nekaitē zivīm, pētnieki to testēs īpašos zivju dīķos, un pieeju tiem nodrošinās uzņēmums «Bior». 

Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts un zoologs Valdis Pilāts atzina, ka zemūdens akustisko signālu ierīces ir visplašāk izmantotais rīks roņu aizbaidīšanai, tomēr to lielākā problēma ir tā, ka tas nav universāls un ilglaicīgs risinājums, jo roņi pie skaņām pierod. Tādēļ tiek meklēti jauni risinājumu skaņas frekvenču, signālu un citu akustisko parametru dažādošanai. Zoologs arī uzsvēra, ka šai problēmai vienkārša risinājuma nav. Saskaņā ar viņa teikto, pelēko roņu skaits kopš šī gadsimta sākuma ir trīskāršojies, bet pēdējo triju gadu laikā ir bijis nemainīgs. 

A. Āboltiņš pastāstīja, ka pirms ierīces izstrādes RTU pētnieki ir veikuši apjomīgus sagatavošanās darbus, iepazīstoties ar plašu klāstu zinātnisko rakstu, kas saistīti ar līdzīgu iekārtu izstrādi un roņu dzirdes, uztveres un uzvedības jautājumiem, kā arī izpētījuši pašlaik tirgū pieejamo ierīču klāstu.

Tagad ir uzsākta ierīces montāža un pavasarī Baltijas jūrā Carnikavas pusē plānots uzsākt tā testēšanu.

Raidījumu var noklausīties Latvijas Sabiedrisko mediju portālā (10.07.2017.) 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. jūlijs, 2017 plkst. 10:26

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi