RTU doktoranti Latvijas fizikas skolotājiem stāstīs par CERN paātrinātāju tehnoloģiju aktualitātēm

14. oktobris, 2022
.
.
.
Doktoranti Kristaps Paļskis un Antra Gaile. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Kādi paātrinātāju tehnoloģiju pētījumi notiek Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) un kā šīs tehnoloģijas pielietot ārpus CERN – par šiem jautājumiem sestdien, 15. oktobrī, Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas (LFSA) 24. konferencē, kas šogad notiek Valmierā, stāstīs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktoranti Antra Gaile un Kristaps Paļskis. 

Fizikas skolotājiem ir svarīga loma jauniešu ieinteresēšanā eksaktajās un dabaszinātnēs, tāpēc RTU regulāri sadarbojas ar pedagogiem, gan vedot viņus ekskursijās uz CERN, gan arī daloties ar jaunāko informāciju par aktualitātēm zinātnē, konkrētajā gadījumā – daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās. 

RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieki regulāri LFSA konferencēs informē pedagogus par aktualitātēm, un šogad konferencē piedalīsies Antra Gaile un Kristaps Paļskis – pirmie doktorantūras studenti, kuri pērn sāka studijas RTU un Latvijas Universitātes jaunajā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas». Nu abiem pirmais doktorantūras studiju gads aiz muguras un gūta arī pieredze pētniecības darbā CERN, tāpēc topošie zinātnieki var dalīties ar savām zināšanām. 

Kristaps ir medicīnas inženieris un savā doktora darbā, kas top, pētījumu veicot CERN, viņš pēta staru terapijas nākotnes iespējas – kā CERN lietotās paātrinātāju tehnoloģijas izmantot vēža terapijā. Šis ir jauns un perspektīvs zinātnes virziens, kurā, izmantojot CERN sniegtās iespējas, Kristaps var nodarboties ar pētniecību, kas Latvijā nav iespējama. 

Savukārt Antra CERN izstrādā drošības kontroles sistēmas jaunajam apakšdetektoram, kā arī vienā no svarīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (Compact Muon Solenoid) – nodarbojas ar fizikas analīzi. 

Latvijas fizikas skolotāji tradicionāli rudenī tiekas LFSA konferencē, kurā apspriež gan aktuālos izglītības jautājumus, gan arī no uzaicinātajiem zinātniekiem uzzina jaunāko informāciju par aktualitātēm zinātnes pasaulē. 

Konferences programma.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. oktobris, 2022 plkst. 16:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi