RTU doktorante pēta, kā ar mikroskopiskām sēnēm attīrīt notekūdeņus no antibiotikām un citām kaitīgām vielām

24. septembris, 2020

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Ūdens pētniecības un Vides Biotehnoloģiju laboratorijas pētniece Brigita Daļecka izzina iespējas notekūdeņu attīrīšanā izmantot mikroskopiskas sēnes, tādejādi likvidējot antibiotiku un citu medikamentu klātbūtni, ziņo masu mediji.

«Te aug manas sēnes. Kāpēc no bīstamajām vielām? Jo šī problēma kļūst arvien aktuālāka mūsdienās – notekūdeņos nonāk daudz dažādu bīstamu vielu. Tie ir medikamenti, antibiotikas. Tām nonākot apkārtējā vidē, var rasties dažādās problēmas, piemēram, notekūdeņus neattīrot no antibiotikām, tās nonāk ūdeņos – zivis var palikt miegainas, zivis var nebaidīties no saviem dabiskajiem ienaidniekiem. Šāda uzvedība nebūtu vēlama,» Latvijas Televīzijas raidījumā «Rīta Panorāma» skaidro B. Daļecka.

Attīrīšanas iekārtas spēj notekūdeņus attīrīt samērā veiksmīgi, tomēr pilnībā likvidēt antibiotiku piejaukumu pasaulē ir liels izaicinājums. Tāpēc B. Daļecka pēta divu veidu sēnes – vienas ir sastopamas dabā uz kritušiem kokiem, otras jau šobrīd mitinās notekūdeņos. Rezultāti ir daudzsološi. Sēnes savu darbu veic ļoti labi, taču vēl būs jāstrādā pie pētījumiem, kā šo visu varētu integrēt reālās attīrīšanas stacijās. «Šis ir labs sākums, lai pilnveidotu attīrīšanas procesu, un kā viena no alternatīvām. Protams, metodes, kā attīrīt notekūdeņus, ir dažādas, bet sēnes varētu būt kā viena no metodēm. Tas ir videi draudzīgi, neizmantojam nekādu ķīmiju, lai attīrītu notekūdeņus. Tā ir bioloģiskā metode,» skaidro pētniece.

B. Daļecka vienlaikus ir RTU un Zviedrijas Karaliskā institūta doktora grāda kandidāte. Par savu pētniecisko darbību un to, kā ir vienlaikus dzīvot starp divām valstīm, viņa stāsta arī Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura». Tas nebūt nav vienkārši, bet ļoti aizraujoši gan, viņa atzīst un pauž cerību, ka šī unikālā iespēja kalpos par paraugu un iedvesmas avotu nākamajiem censoņiem.

Latvijas Televīzijas raidījuma «Rīta Panorāma» 17. septembra sižets.

Saruna ar B. Daļecku Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» 23. septembrī.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

24. septembris, 2020 plkst. 15:58