RTU dizaina studenti Bērnu slimnīcai dāvina pašu radītas šinas pacientiem un kreklus mediķiem

21. decembris, 2018
.
.
.
RTU studentu simbols Lācis Bērnu slimnīcas mediķēm demonstrē RTU Dizaina tehnoloģiju institūta studentu radītās dāvanas mazajiem pacientiem un medicīnas personālam

Kad Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūta (DTI) pasniedzēja Ilze Gudro ar mazo meitiņu nonāca Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), viņa pārliecinājās, ka mazajiem pacientiem trūkst šinu, lai stabilizētu roku, kurā ievietota intravenozā sistēma. Ilzei radās ideja kopā ar DTI studentiem izveidot šinas, kas nu ir tapušas un kopā ar studentu darinātajiem medicīnas personāla darba tērpa krekliem pirms Ziemassvētkiem uzdāvinātas BKUS Infektoloģijas nodaļai. 

Jaunajām šinām ir divi izmēri, kas domāti gan pašiem mazākajiem pacientiem, sākot no zīdaiņa vecuma, gan arī skolas vecuma bērniem. Tām zem auduma ir ievietoti organiskā stikla kociņi, lai šinas varētu locīt tikai vienā virzienā, tā pildot šinas funkciju un nodrošinot ķermeņa daļas nekustīgumu. Studenti ir padomājuši arī par dažādiem stiprinājumiem – aktīvākiem bērniem domātajām šinām ir trīs lipekļi, lai tās nevarētu tik viegli attaisīt, stāsta DTI maģistrantūras students Kristaps Butāns.  

Veidojot šinas, radās doma, ka tās varētu papildināt ar spēles elementu – žetoniņiem, uz kuriem uzdrukāti burti vai smaidošas sejiņas un kuri ir pielipināmi šinām. «Žetonus bērniem var dot par drosmi, slimnīcā izpildītu uzdevumu, lai palīdzētu viņiem pārvarēt procedūras un īsinātu slimnīcā pavadāmo laiku,» saka Kristaps. 

Savukārt DTI maģistrantūras studente Laimdota Vilcēna darinājusi darba kreklus slimnīcas mediķiem. Krekliem izmantotais audums ir starptautiski testēts atbilstoši medicīnas standartiem, un tie ir pielāgoti medicīnas personāla kustību ērtībām. Krekliem priekšpusē ir divas lielas kabatas, kurās var ielikt mazās šinas un pie kabatu malām, savukārt, piestiprināt žetoniņus. «Tā mediķi var mijiedarboties ar bērnu, no kabatas izvelkot mazo šinu un kā pārsteigumu vēl piešķirot žetoniņu kā «ordeni» par drosmi un izturību, tā veidojot saspēli ar bērnu un uzjautrinot mazo slimnieku,» saka Laimdota. 

Šinas ir izgatavotas no otrreizējās pārstrādes materiāliem. «Mums jādomā par attīstību un ilgtspēju, lai produkti būtu noderīgi pēc iespējas ilgāku laiku,» skaidro Laimdota. 

Infektoloģijas nodaļas ārste Liene Smane-Filipova apstiprina, ka RTU studentu veidotie produkti ir slimnīcai nepieciešami un īpaši noderīgi būs medmāsām, kurām bērniem ir jāievieto katetri, kas pēc tam jānostiprina ar šinām. 

«Dizainerim vienmēr jāmācās risināt problēmas,» saka Ilze Gudro, apliecinot, ka viņa kā pasniedzēja ir ļoti apmierināta ar studentu paveikto. Dizaineriem ir svarīgi, lai viņu idejas ir praktiskas un tiek realizētas dzīvē, tāpēc RTU studenti cer, ka viņu radītie produkti būs slimnīcai noderīgi un, iespējams, tiks ieviesti arī plašākā lietošanā citās nodaļās. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. decembris, 2018 plkst. 13:31

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi