RTU Dizaina fabrikā meklē iespējas klimata pārmaiņu samazināšanai

13. decembris, 2017
Viktors Bikovs «Pioneers» informatīvajā pasākumā 17. novembrī

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pērn kļuva par Eiropas Inovāciju tehnoloģiju institūta Klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» biedru, un tas devis iespēju RTU Dizaina fabrikai īstenot dažādas aktivitātes, kuru galvenais mērķis ir samazināt klimata pārmaiņas pasaulē. Par to 13. decembrī raksta laikraksts «Diena».

RTU Dizaina fabrikas projektu vadītāja Liene Rubina stāsta par profesionāļu mobilitātes programmu «Pioneers», kas noslēdzās novembra beigās. Tā ir vērsta uz klimata pārmaiņu samazināšanu un ir viena no retajām programmām, kas domāta profesionāļiem – cilvēkiem, kuri jau vismaz trīs gadus darbojas savā industrijā, stāsta L. Rubina. Programmas mērķis ir izglītot klimata pārmaiņu jautājumos, sniedzot starptautisku pieredzi, kā arī veicināt inovāciju sistemātisko domāšanu.

Viena no būtiskām programmas atšķirībām ir kardināli savādāka pieeja problēmu risināšanā un noteikto mērķu sasniegšanā. «Praktiskos semināros tiek mācīts, kā soli pa solim risināt problēmsituācijas: nevis, kā ierasts, uzreiz domājot par risinājumu, bet secīgi, neizlaižot nevienu soli - sākot no pašas problēmas nozīmības izvērtēšanas, kā arī ar radošo domāšanu jeb ideju ģenerēšanu problēmas risināšanai,» uzsver L. Rubina.

Programmā «Pioneers» īstenotajā projektā ar Latvijas profesionāļu piedalīšanos tika pētīts, kā īstenot divu Latvijas biedrību – «Homo Ecos» un «Ekodizaina kompetences centra» – izvirzītos mērķus. «Homo ecos» aicina atrast novatorisku risinājumu, kā samazināt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu plūsmu un palielināt to kalpošanas laiku. Savukārt «Ekodizaina kompetences centrs» izaicina domāt par pašvaldību ekoloģisko nospiedumu ierobežošanu - kā samazināt fosilo oglekļa dioksīda emisiju, izveidojot pašvaldības politikas instrumentu.  Viens no projekta komandas dalībniekiem, uzņēmuma «Drone Plan» īpašnieks un vadītājs Viktors Bikovs skaidro, ka projekta gaitā tika analizēta ideja radīt lietu sociālo tīklu, kas pēc darbības principiem būtu līdzīgs dažādiem esošajiem sociālajiem tīkliem, kuros iesaistījušās gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Iecerētajā lietu sociālajā tīklā sazinātos un ar informāciju dalītos nozares produktu ražotāji, lietotāji, pārdevēji, servisa nodrošinātāji, atkritumu apsaimniekotāji, kā arī – līdz ar lietu interneta attīstību – pašas ierīces. Saziņas procesā tiktu iegūti un apkopoti dati, lai, piemēram, laikus nodrošinātu iekārtām nepieciešamo apkopi vai remontu, pagarinot to kalpošanas mūžu, kā arī nodrošinot to pareizu utilizāciju brīdī, kad iekārtas vairs nav derīgas izmantošanai.

Laikraksta «Diena» 13. decembra publikācija «Pagarināt lietu dzīvi un mazināt klimata izmaiņas» 1, 2

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

13. decembris, 2017 plkst. 12:33