RTU Dizaina fabrikā izgatavo 3D replikas Latvijas senvēstures artefaktiem

17. jūnijs, 2019
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikas speciālisti veido Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) krājumā esošu akmens laikmeta priekšmetu 3D modeļus. Muzejs tos izmantos, lai interaktīvā veidā iepazīstinātu skolēnus ar Latvijas senvēsturi.

Jau ir veikta muzeja kolekcijā esošo akmens laikmeta priekšmetu – harpūnas, bultas gala un makšķerāķa – 3D lāzerskenēšana, stāsta RTU Dizaina fabrikas vecākais eksperts Gundars Miezītis. Izmantojot 3D drukas tehniku, šovasar tiks izgatavoti šo priekšmetu modeļi, katrs septiņos eksemplāros. Dodoties ekskursijā uz muzeju, skolēni tos varēs droši ņemt rokā, apskatīt, aptaustīt, izmēģināt. Tādējādi muzeja vērtības būs pieejamākas apmeklētājiem un caur darbošanos tiks veicināta viņu vēstures izpratne, vienlaikus nekaitējot vēsturiskajām vērtībām.

3D tehnoloģiju precizitāte un pieredze

3D modeļi būs maksimāli līdzīgi oriģināliem gan pēc skata, gan izmēra un pat tekstūras. Vienīgā atšķirība – tie vairs nebūs no kaula, bet gan no plastmasas. «Lāzerskenēšana ir ļoti precīza uzmērīšanas tehnoloģija. Ar skenēšanas iekārtu, kas atgādina robota roku, tiek iegūts blīvs 3D punktu mākonis, kas ļauj datorā izveidot precīzu objekta trīsdimensiju modeli 3D drukai vai reversai inženierijai. Mūsu īpašumā esošais lāzerskeneris ir viens no precīzākajiem Baltijā, arī 3D printera precizitāte ir ļoti augsta. RTU Dizaina fabrikas komanda ir augsti kvalificēti eksperti ar plašām zināšanām, mums ir arī iepriekšēja pieredze sadarbībā ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeju vēstures liecību saglabāšanā, izmantojot jaunākās tehnoloģijas,» norāda G. Miezītis. Sadarbībai ir redzams arī turpinājums – lai saglabātu sena māla trauka orģinālo formu, plānots izveidot īpašu ietvaru, kas noturētu kopā arheoloģiskajos izrakumos uzietās trauka lauskas bez līmēšanas.

Nākotnei saglabā koka elku

Sadarbība ar muzeju RTU Dizaina fabrikai sākās jau pirms vairākiem gadiem, kad tika uzmērīts ap 5000 gadu vecais Užavas Sārnates koka elks no akmens laikmeta apmetnes, lai to saglabātu nākotnei. Proti, unikālais priekšmets bija sācis drupt pēc pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados veiktās konservācijas, tāpēc RTU speciālisti to ieskenēja ar 3D skeneri. Izmantojot precīzos mērījumus, kokapstrādes meistars Jānis Leja izgatavoja koka elka kopiju, kas papildina Latvijas senvēstures ekspozīciju, informē LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja Astrīda Burbicka. Orģināls iekonservēts un saglabāts muzeja arhīvā.

Sliktā stāvoklī bija arī sens koka vairogs, ko RTU Dizaina fabrikas speciālisti skenēja, lai nākotnei saglabātu sairstošās vēsturiskās vērtības veidolu un izskatu. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, viņi centās digitāli rekonstruēt kādu senu karoti, kuras kātu rotāja pīles galva. Saglabājušās vien atsevišķas šīs karotes daļas, tehnoloģijas tās ļauj digitāli savienot, stāsta G. Miezītis. Viņš gan uzreiz steidz piebilst, ka tas nenotiek gluži kā detektīvseriālā «CSI», kur no vienas sīkas detaļas tiek «uzbūvēts» vesels objekts. Savukārt sadarbībā ar kādu uzņēmumu tiek īstenota ap 30 LNVM  priekšmetu 3D skenēšana.

Izmantos muzejpedagoģijas nodarbībās

Valsts Kultūrkapitāla fonda 2019. gada mērķprogrammas «Latvijas skolas somas» satura radīšanai muzejos LNVM ir saņēmis finansējumu projektam «LNVM muzejpedagoģiskās programmas «Kā dzīvoja senie ļaudis» un ekskursijas ekspozīcijas daļā Latvijas senvēsture satura interaktivitātes nodrošināšana». Projektā plānots izveidot arheoloģisko priekšmetu kopijas – māla trauku fragmentus, krama rīkus, bronzas cirvjus un akmens laikmeta priekšmetu: harpūnas, makšķerāķa, bultas gala 3D modeļus –, lai izglītojošās nodarbībā gida stāstījumu varētu papildināt ar skolēnu praktisku darbošanos.

Interaktīvā darbošanās, dodot iespēju un rosinot skolēnus pašiem iepazīt, pētīt, salīdzināt un izdarīt secinājumus interesantā, iesaistošā veidā palīdzēs papildināt skolā vai muzejā iegūtās zināšanas, stiprināt prasmes atpazīt un raksturot dažādus vēstures avotus, norāda LNVM. Skolēni ir svarīgākā muzeja mērķauditorija, tādēļ jau līdz šim ir izveidots plašs piedāvājums skolēnu grupām no 1. līdz 12. klasei, kā arī profesionālo skolu audzēkņiem. Muzeju skolēnu grupas bieži apmeklē mērķprogrammā «Latvijas skolas soma».

LNVM ir lielākais arheoloģisko liecību glabātājs Baltijā, tajā ir plaša senvēstures ekspozīcija ar vairāk nekā 1900 priekšmetiem, senākie datēti ar devīto gadu tūkstoti pirms Kristus.

Savukārt RTU Dizaina fabrikā atrodas Baltijā vislabāk aprīkotā prototipēšanas darbnīca, augsti kvalificētu ekspertu komanda un zinātniskais atbalsts uzņēmējiem, vadītājiem un studentiem, lai radītu inovāciju idejas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus un meklētu jaunas darba pieejas.

 

RTU Dizaina fabrikā izgatavo 3D replikas Latvijas senvēstures artefaktiem

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. jūnijs, 2019 plkst. 11:10

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi