RTU Cēsu studiju un zinātnes centrā izstrādā detaļas efektīvākai sējmašīnu darbībai

25. maijs, 2020
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu studiju un zinātnes centra (CSZC) studenti un mācībspēki izstrādājuši ventilatoru sējmašīnai, kas paredzēta meža atjaunošanai. Ventilators uzlabo sējmašīnas darbību, paaugstinot izsējas precizitāti, un tas izstrādāts prototipēšanas darbnīcā «theLAB Cēsis» uzņēmuma «UOT» vajadzībām. Savu veikumu RTU speciālisti padarīs publisku, lai visi, kuriem Latvijā vai ārpus tās ir nepieciešams šāds ventilators un ir pieejama 3D drukas iekārta, varētu to izgatavot.

Mežu atjaunošanai izmantojamās koku sēklas ir ļoti dārgas – ap 700 eiro par kilogramu, un, lai sasniegtu augstu darba efektivitāti, saglabājot pēc iespējas zemākas izmaksas, šajā procesā ļoti svarīga ir izsējas precizitāte. Uzņēmuma «UOT» izmantotajās divrindu sējmašīnās iepriekš tika lietoti pūtēji, kuri ražoti citiem mērķiem un nav paredzēti ilgstošai darbībai, tāpēc radās nepieciešamība pēc jauna un efektīvāka risinājuma, kurš arī problemātisko līdzstrāvas dzinēju aizstātu ar bezkontakta elektrisko dzinēju, jo tas pēc uzbūves ir paredzēts ilgākam mūžam.

Lai risinātu problēmu, uzņēmums vērsās pie CSZC speciālistiem, un kopīgi darbojoties, tika izstrādāts jauns un ar palielinātu gaisa plūsmu un bezkontakta dzinēju aprīkots ventilatora prototips. Tas tika izveidots no vairākām 3D printētām detaļām, lai nepieciešamības gadījumā tās varētu modificēt vai nomainīt, atvieglojot iespējamo iekārtas uzlabošanu nākotnē.

RTU speciālistu izveidotā ventilatora funkcija ir pūst sēklas iekārtā, kur tās visas tiek uzskaitītas un pēc tam ar vakuumu tiek sūktas uz izsējas iekārtu. Šim procesam nepieciešama precizitāte un plūsmu sadalījums starp četriem ventilatoriem, tāpēc RTU speciālisti katram elektrodzinējam izstrādāja arī regulēšanas sistēmu, ļaujot plūsmu pielāgot katram ventilatoram.

Pavisam izstrādāti un uzņēmumam nodoti četri ventilatori, kuri jau iemontēti sējmašīnā un tiek izmatoti mežu atjaunošanas darbos. Izstrādāto ventilatoru ar visām komponentēm un darbības shēmu RTU speciālisti iecerējuši padarīt publisku, «lai tas būtu pieejams ikvienam, kam Latvijā vai ārpus tās ir nepieciešami šādi ventilatori, un cilvēki paši to ar 3D printera palīdzību varētu izgatavot, tādējādi veicinot zināšanu izplatīšanu un to izmantošanu, jo universitātes mērķis nav konkurēt ar industriju, bet nodot savas zināšanas pasaulei,» uzsver CSZT direktors Armands Sīlītis, norādot, ka šāda sadarbība ar uzņēmumu attīsta arī RTU speciālistu zināšanas. Viņš iedrošina arī citus uzņēmumus nebaidīties no 3D drukas tehnoloģijas un izmantot «theLAB Cēsis» iespējas, sadarbībā ar studentiem un mācībspēkiem rodot tehnoloģiskus risinājumus problēmām.

Ventilatora prototipu izstrādāja RTU CSZC studiju programmas «Datorsistēmas» studenti Jēkabs Kārlis Knēts, Normens Rozenovskis, kā arī CSZC direktors, doktorants A. Sīlītis.

«theLAB Cēsis» ir RTU Dizaina fabrikas «theLAB» tīkla reģionālā filiāle. Tā ir atvērtā tipa prototipēšanas darbnīca studentiem un zinātniekiem, ideju ģeneratoriem un sadarbības partneriem ideju testēšanai, prototipēšanai un realizēšanai.

Plašāka informācija

RTU Cēsu studiju un zinātnes centrā izstrādā detaļas efektīvākai sējmašīnu darbībai

RTU Cēsu studiju un zinātnes centrā izstrādā detaļas efektīvākai sējmašīnu darbībai

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. maijs, 2020 plkst. 10:52

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi