RTU asociētais profesors: lai sasniegtu ideālu nodokļu sistēmu, ir jāievēro visu vajadzības

25. marts, 2021
.
.
.
Mācību grāmatas «Nodokļu plānošana Latvijā un starptautiskā vidē» mērķis ir palīdzēt izprast nodokļu piemērošanu vietējā un starptautiskā vidē. Grāmata sniedz ieskatu nodokļu plānošanā, ietver nodokļu teoriju un praktiskos jautājumus.

«Ja vienai nozarei palīdzam, tad aizmirstam par citiem aspektiem – ja attīstām biznesu, tad aizmirstam par vidi, ja sargājam vidi, tad aizmirstam par biznesu utt. Nespējam panākt vienotu izpratni, toleranci pret citu vajadzībām. Kad atradīsim līdzsvaru, droši vien arī sasniegsim ideālu nodokļu sistēmu,» intervijā portālam «Latvijas Vēstnesis» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes asociētais profesors Māris Jurušs. 

Intervijā viņš vērtē nodokļu sistēmas stiprās un vājās puses.

Jaunās mācību grāmatas «Nodokļu plānošana Latvijā un starptautiskā vidē» autors norāda, ka «Doing Business» indeksā, kurā Pasaules Banka kopā ar auditorkompāniju «Pricewaterhause Cooper» novērtē dažādas nodokļu sistēmas, Latvijai ir labi rādītāji. Savukārt saskaņā ar starptautisko nodokļu konkurētspējas indeksu 2020 Latvijā ir otrā konkurētspējīgākā nodokļu sistēma Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstu vidū (indeksu veidojusi ASV domnīca «Tax Foundation»).«Ja indekss parāda, cik tāls ceļš vēl ejams līdz pilnībai, tad patlaban Latvija ir sasniegusi kādus 80%. Iespējams, pēdējie 20% ir paši grūtākie – tas ir kā kāpt kalnā: attālums līdz virsotnei varbūt nav liels, bet gaiss ir retināts. Latvijai joprojām jācīnās ar ienākumu nevienlīdzību, jāveicina ekonomiskā izaugsme, jāveido nodokļu politika tā, lai ekonomikas ilgtspēja būtu līdzsvarota ar klimata mērķiem,» uzsver M. Jurušs. 

Asociētais profesors norāda, ka šobrīd liels izaicinājums nodokļu politikā ir Eiropas Zaļais kurss 2050. Tāpat šajā brīdī, kad visa dzīve – ne tikai ekonomika – ir apgrūtinoša, piedāvāt sašaurināt noteiktus nodokļu režīmus nebūtu pareizi.

Visa intervija lasāma šeit.

Teju kā iznākusi RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta asociētā profesora otrā mācību grāmata «Nodokļu plānošana Latvijā un starptautiskā vidē». Tās mērķis ir palīdzēt izprast nodokļu piemērošanu vietējā un starptautiskā vidē. Grāmata sniedz ieskatu nodokļu plānošanā, ietver nodokļu teoriju un praktiskos jautājumus. To var iegādāties RTU grāmatnīcā

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. marts, 2021 plkst. 9:22

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi