RTU Arhitektūras fakultātes docente – Kabiles muižniece

4. jūnijs, 2020
.
.
.
Ekrānuzņēmus no LTV raidījuma «Aculiecinieks»

Viss sākās ar Agates mammas WhatsApp ziņu: «Paskaties, cik skaista māja, kā tev liekas?» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes docente Agate Eniņa paskatījās un kopā ar draudzeni Laumu Grīvu izsolē iegādājās Kabiles muižu. Tagad viņu ģimenes to atjauno, un par liesmojošā rokoko muižniecēm sestdien, 30. maijā, stāsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums «Aculiecinieks». 

Muižā daudz kas, piemēram, grīdas, griesti, krāsns, saglabājušies no 18. un 19. gadsimta, jo atšķirībā no daudzām citām Latvijas muižām šī nav cietusi ne karos, nedz to skārusi revolūcija. Arī ēkas būvkonstrukcijas, kas parasti ir vissmagāk cietušas, ir labā stāvoklī. 

Agate rāda griestu apdari – tā darināta liesmojošā rokoko stilā un ir valsts nozīmes mākslas piemineklis, jo ikkatra griestu rotājuma puķīte veidota ar rokām tieši pie griestiem. Tikai vēlāk sagataves taisīja uz zemes un rotājumus pie griestiem piestiprināja.    

Muižas pirmā dzimta ir bijuši baroni Bēri, un pēdējie īpašnieki tur dzīvojuši līdz agrārajai reformai 20. gadsimta 20. gados, kad pārcēlušies atpakaļ uz Vāciju. Pēc tam ēkā iekārtots pasts, pēckara gados Baltā zāle sadalīta divās daļās un tur bijusi pat sporta zāle, augštelpās – dzemdību istaba. Un tā – līdz pat mūsu gadsimta sākumam, kad ēka pamesta un gadus desmit stāvējusi tukša. 

Tagad ēkas pašreizējie īpašnieki muižu atjauno un darina tur sidru. «Muižā būs darbs gan bērniem, gan mazmazbērniem,» saka Agate, atzīstot, ka šādas ēkas nekad nav gatavas, jo pēc viena restaurācijas darbu riņķa jāsāk nākamais. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. jūnijs, 2020 plkst. 12:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi