RTU ar vērienu nosvin 155. jubileju

16. oktobris, 2017

Ar plašu pasākumu programmu Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) nosvinējusi savu 155. jubileju, kuras kulminācija norisinājās sestdien, 14. oktobrī, kad notika RTU Senāta svinīgā sēde, 58. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēde, kā arī svētku koncerts un balle, kas pulcēja gan RTU darbiniekus, gan lūgtos viesus.

«Uz jebkuru Rīgas Tehniskās Universitātes rīkotu pasākumu es nāku ar lielu interesi un cerībām. Tā ir enerģijas piesātināta augstskola, kurā vienmēr var atrast kaut ko negaidītu vai pārsteidzošu. Jūs attīstāties daudz straujāk, nekā to spēj atspoguļot mediji. Jaunas mācību programmas, sava vidusskola, inovatīvi tehnoloģiju attīstības virzieni — tā ir RTU šodiena un arī nākotne,» ar šādiem vārdiem RTU jubilejā sveica Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Kā pierādījums valdības vadītāja minētajiem RTU sasniegumiem ir balvas un Atzinības raksti, kurus RTU jubilejā saņēma vadība, zinātnieki un darbinieki. RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis svinīgā koncerta laikā saņēma Atzinības rakstu par lielu personisko ieguldījumu augstākās tehniskās izglītības attīstīšanā un RTU akadēmiskās saimes stiprināšanā.

«Pēdējos gados redzam, ka eksaktās  profesijas piedzīvo zināmu popularitātes renesansi un ir ļoti  pieprasītas. Gan mēs, gan citi darba devēji Latvijā un ārpus tās robežām augstu novērtē  Rīgas Tehniskās universitātes devumu profesionāļu sagatavošanā,» sveicot RTU, sacīja RTU ilggadējā partnera uzņēmuma «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs. Viņš RTU vēlēja turpināt sadarbību ar industriju, nodrošinot tai inovāciju un modernu pētniecības pakalpojumu sniegšanu.
Sadarbība ar industriju un zinātnieku radīto produktu komercializēšana ir viens no RTU stratēģiskajiem mērķiem. Jubilejas gadā universitātē pirmoreiz ir ieviesta arī «Gada balva valorizācijā», kas tiek piešķirta par sasniegumiem zinātnieku radīto produktu komercializācijā. Šogad to saņēma Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors Māris Turks.

Savukārt Gada zinātnieka balvas ieguvēji tika paziņoti RTU 58. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdē, kas norisinājās tūlīt pēc Senāta. Par «Gada zinātnieci 2017» kļuva RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga, par «Gada jauno zinātnieci 2017» — RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece Linda Mežule un par «Gada zinātnieku 2017» — RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Būvniecības un rekonstrukcijas institūta vadošais pētnieks Jānis Šliseris.

RTU Senāta svinīgajā sēdē tika godināti RTU darbinieki, kuri universitātei veltījuši 55 un vairāk sava mūža gadus. Kopumā Atzinības rakstus par ilggadēju un godprātīgu darbu un būtisku personīgo ieguldījumu saņēma 21 RTU darbinieks. Senātā pateicība tika izteikta arī RTU prorektoriem un visu deviņu fakultāšu dekāniem.

Senātā tika sumināts arī RTU Goda absolvents, un šis tituls šogad tika piešķirts uzņēmuma «Naglis&Err» direktoram Dzintaram Naglim par ilggadīgu un sekmīgu sadarbību ar RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāti (MTAF) mācību procesa uzlabošanā un sakarā ar lielo ieguldījumu mācību tehniskās bāzes pilnveidošanā.

RTU dibināta 1862. gada 14. oktobrī. Toreiz tā tika nosaukta par Rīgas Politehnisko augstskolu un bija pati pirmā daudznozaru tehniskā augstskola ne tikai Latvijas teritorijā, bet visā tā laika Krievijas impērijā. Augstskola dibināta, balstoties dziļi eiropeiskās tradīcijās, un veidota pēc tā laika Eiropas modernāko – Cīrihes un Karlsrūes – tehnisko augstskolu parauga.

RTU pieredzējusi visdažādākās politiskās varas, par kuru ietekmi liecina augstskolas nosaukuma maiņas. No baltvācu privātās augstskolas, kurā mācības notika vācu valodā, Rīgas Politehniskā augstskola kļuva par Krievijas impērijas oficiālo augstskolu – Rīgas Politehnisko institūtu (RPI), kurā studenti mācījās krievu valodā. Nodibinoties Latvijas valstij, RPI bija tas gods kļūt par pamatu Latvijas Valsts augstskolai, kas vēlāk pārtapa par Latvijas Universitāti, RPI ieplūstot tās sastāvā. Tomēr 1958. gadā RPI piedzīvoja savu atdzimšanu, savukārt, Latvijai atgūstot valstisko neatkarību, tas ieguva Rīgas Tehniskās universitātes vārdu. RTU joprojām ir galvenais inženiertehniskās izglītības un zinātnes flagmanis Latvijā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

16. oktobris, 2017 plkst. 16:52