RTU aicina izzināt Visuma izcelšanos izstādē «CERN – zinātnes paātrinātājs»

17. aprīlis, 2018
.
.

Iepazīstinot Latvijas iedzīvotājus ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) darbību un zinātniskajiem sasniegumiem, no 12. maija līdz 4. jūnijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) iespējams apskatīt izstādi «CERN – zinātnes paātrinātājs». Izstādes svinīgajā atklāšanā piedalījās valdības vadītājs Māris Kučinskis, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kā arī RTU rektors Leonīds Ribickis un CERN direktors Frederiks Bordrī (Frédérick Bordry).

Izstādes laikā apmeklētājiem ir iespēja spert piecus soļus pretī nezināmajam, meklējot atbildes uz jautājumu, kā izcēlies Visums, un iepazīstoties ar CERN fundamentālās fizikas pētījumiem. Sperot pirmo soli, iespējams izzināt Lielo sprādzienu, sperot otro, var paviesoties daļiņu un matēriju zonā, trešajā solī var atklāt Visuma noslēpumus, ceturtajā — iepazīt Lielo hadronu paātrinātāju un piektajā uzzināt, kur ikdienā sastopam zinātniskos atklājumus.   

Izstādi «CERN – Zinātnes paātrinātājs» organizē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar RTU. Izstāde LNB apskatāma katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00 un brīvdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieeja - bez maksas. 

Īpaša iespēja skolēniem

Īpaši izstādē tiek gaidītas 7-12. klases skolēnu grupas, kurām ir iespēja bez maksas gidu pavadībā izzināt CERN — ekskluzīvo augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centru, kur notiek globāli nozīmīgi atklājumi. Skolēniem skaidros daļiņu fizikas pamatprincipus un demonstrēs, kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas un gūt dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos. 

Skolēnu grupām ekskursijas dienā tiek piedāvāta iespēja arī pieteikt apmeklējumu uz kādu no RTU fakultātēm. Izstādes apmeklējumam un ekskursijai RTU var pieteikties RTU mājaslapā. Papildu informāciju var iegūt, zvanot uz tālruni +371 26160455 vai rakstot uz e-pastu .  

Latvija ceļā uz CERN

Latvijas valdība šā gada janvārī pieņēma lēmumu sākt valsts iestāšanās procesu CERN, lai Latvija pēc dažiem gadiem varētu kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, tāpēc Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi iepazīties ar CERN darbu un zinātniskajiem sasniegumiem, atklājumiem, kā arī ar to, ko Latvijas zinātnieki un uzņēmēji, kā arī valsts kopumā iegūs, iestājoties CERN. 

Latvijas zinātniekiem dalība CERN pavērs jaunas iespējas pasaules fiziķu citadelē veikt dažādus pētījumus, piedalīties CERN zinātnes projektos un sadarboties ar citām valstīm, savukārt doktorantiem — izstrādāt savus doktora darbus CERN. Uzņēmējiem būs iespēja pretendēt uz CERN pasūtījumiem, jo, lai nodrošinātu zinātnisko darbību, ir nepieciešamas dažādas tehnoloģiskas iekārtas, kuras CERN var piegādāt Latvijas uzņēmumi. 

CERN jau 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Tieši  CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem — pirms sešiem gadiem ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību pierādītā Higsa bozona eksistence.

Izstādes «CERN – zinātnes paātrinātājs» atklāšana

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. aprīlis, 2018 plkst. 15:15

Līdzīgi raksti

Ziņas

_