RTU 160. jubilejas svinības noslēdz ar izcilāko zinātnieku un mācībspēku apbalvošanu

14. oktobris, 2022
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Izsakot pateicību par darbu un ieguldījumu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) attīstībā, 14. oktobrī, RTU 160. jubilejas svinību laikā, tradicionāli tika sumināti izcilākie RTU zinātnieki un mācībspēki, kā arī pasniegti diplomi Goda doktoriem. Savukārt RTU no ekonomikas ministres saņēma Atzinības rakstu par ieguldījumu izglītībā un tautsaimniecībā.

Apsveikumi par ieguldījumu tautsaimniecībā un aizsardzībā

«Zinātnieka darbs ir misijas darbs, ikdienā strādājot pie tā, lai visa sabiedrība dzīvotu labāk. Zinātnei jābūt mūsu prioritātei, ja vēlamies dzīvot modernā, pārtikušā valstī,» uzrunājot RTU saimi 63. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdē, sacīja ekonomikas ministre Ilze Indriksone. 

Viņa akcentēja, ka Ekonomikas ministrija (EM) augstu novērtē RTU ieguldījumu tautsaimniecībai svarīgos pētījumu virzienos un izglītībā, sagatavojot darba tirgum nepieciešamos inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālistus, un solīja – apzinoties, ka nākotnē šādu speciālistu vajadzēs arvien vairāk, EM kopā ar RTU un citiem partneriem turpinās iedvesmot skolu jauniešus mācīties eksaktās un dabaszinātnes.

Pasakoties RTU mācībspēkiem, zinātniekiem un darbiniekiem par Latvijas tautsaimniecībai tik vajadzīgo darbu un inovāciju attīstības veicināšanu, ministre RTU rektoram Leonīdam Ribickim pasniedza Atzinības rakstu par būtisku ieguldījumu izglītībā un tautsaimniecības attīstībā. 

RTU dzimšanas dienā saņēma apsveikumu arī no aizsardzības ministra Arta Pabrika, kurš vēstulē pauž atzinību par RTU zinātnieku ieguldījumu valsts aizsardzības spēju stiprināšanā un novēl, «lai RTU vienmēr ir tā vieta, kur satiekas zinātne, pētniecība, tehnoloģijas un uzņēmējdarbība.» 

Gada zinātnieki

Zinātniskās konferences plenārsēdē tradicionāli tika apbalvoti izcilākie zinātnieki. Apbalvojumu «RTU Gada zinātnieks 2022» saņēma RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Telekomunikāciju institūta asociētais profesors Oskars Ozoliņš. Viņa pētījumi ir saistīti ar šķiedru optikas pārraides sistēmām. 

Apbalvojums «RTU Gada jaunā zinātniece 2022» tika piešķirts RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošajai pētniecei Brigitai Dejus, kura nodarbojas ar ūdens attīrīšanas tehnoloģiju pētniecību, savukārt apbalvojums «RTU Gada jaunais zinātnieks 2022» – BIF Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta asociētajam profesoram Jurģim Zemītim, kura specializācijas joma ir telpu gaisa kvalitātes tehnoloģijas.

Apbalvojumus zinātnē piešķir, izvērtējot RTU akadēmiskā personāla zinātniskās darbības rezultātus un sasniegumus – zinātniskās publikācijas, iegūtos patentus un licences, piesaistītā finansējuma apjomu, dalību zinātniskajos projektos un pasākumos. 

Gada balva valorizācijā

Lai sekmētu praktiski pielietojamu inovāciju attīstību un zinātnieku sadarbību ar industriju, jau vairākus gadus RTU pasniedz «RTU Gada balvu valorizācijā» un «RTU Studenta gada balvu valorizācijā». Konkursā vērtē tehnoloģiju pārneses rādītājus – licences līgumus, līgumdarbus, patentus, tehnoloģiju popularizēšanu un uzņēmējdarbības aktivitātes.

Šogad «RTU Gada balvu valorizācijā» saņēma RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Polimērmateriālu institūta profesors Remo Merijs-Meri. Viņš kopā ar MLĶF un BIF kolēģiem ir veiksmīgi sadarbojies ar industriju, izstrādājot jaunu recepti asfalta segumam, kurā iestrādātas nolietotās autoriepas. 

Savukārt «RTU Gada studenta balvu valorizācijā» ieguva Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes (EVIF) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) pētniece Ilze Vamža. Viņas vadībā ir izstrādāts dabisks termoiepakojuma materiāls, kuru licencējuši divi Latvijas uzņēmumi.

Akadēmiskās izcilības balva

RTU dzimšanas dienā Senāta svinīgajā sēdē tradicionāli godina arī gada izcilākos mācībspēkus, kuri parādījuši izcilus sasniegumus pedagoģiskajā darbā. «RTU Akadēmiskās izcilības balvu» saņēma MLĶF dekāns akadēmiķis Māris Turks, savukārt «RTU Gada jaunā mācībspēka balvu» – EVIF VASSI asociētā profesore Ieva Pakere. Balvas labākajiem mācībspēkiem jau tradicionāli atbalsta RTU absolventa un rektora bijušā vietnieka Aigara Ločmeļa uzņēmums «Industry Service Partners». 

«Liels izaicinājums ir uzbūvēt ēku, bet vēl lielāks – aizpildīt to ar saturu, padarot par mājām studentiem. Mēs esam priecīgi, ka varam atbalstīt pareizās vērtības un varam būt daļa no nemitīgā universitātes attīstības procesa,» Senāta sēdē sacīja A. Ločmelis.

Jubilejas svinību laikā tradicionāli pasniedz arī RTU Goda doktora diplomus, un šogad tos saņēma Ālto Universitātes dekāns profesors Garijs Markī un Bergamo Universitātes bijušais rektors profesors Remo Morzenti Pellegrini.

Savukārt RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte savu īpašo apbalvojumu – Goda zīmi «Zelta zobrats» – par atbalstu fakultātei pasniedza RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekānei un Senāta priekšsēdētājai Elīnai Gailei-Sarkanei. 

RTU – Latvijas tautsaimniecības stūrakmens

RTU ir dibināta 1862. gada 14. oktobrī. RTU ir starptautiski pazīstama un prestiža vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā. RTU deviņās fakultātēs iespējams apgūt daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs. 

RTU darbības pamats ir zinātne, kā arī inovācijās un sadarbībā ar industriju veidots studiju process, kas nodrošina Latvijas tautsaimniecībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu, tādējādi kalpojot par pamatu Latvijas ilgtspējīgai attīstībai.

RTU savu 160. jubileju ir krāšņi svinējusi visa gada garumā – sākot no pagājušajā gada 14. oktobra. Svinību kulmināciju RTU studenti, absolventi, mācībspēki un darbinieki, kā arī citi interesenti piedzīvoja 1. jūlijā, kad Mežaparkā norisinājās RTU Lielais izlaidums un svētku koncerts.

RTU 160. dzimšanas dienā apbalvo izcilākos zinātniekus un mācībspēkus

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. oktobris, 2022 plkst. 15:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi