Rostokas Universitātes zinātniece saņem Paula Valdena piemiņas medaļu

25. oktobris, 2019
.
.

Izcilā latviešu izcelsmes ķīmiķa Paula Valdena piemiņas medaļu saņēmusi Rostokas Universitātes Organiskās ķīmijas katedras zinātniskā līdzstrādniece un starptautiski pazīstamā ķīmijas vēstures pētniece Gizela Beka (Gisela Boeck). Viņai medaļa pasniegta RTU 60. starptautiskajā zinātniskajā konferencē «Materiālzinātne un lietišķā ķīmija», kas 24. oktobrī norisinājās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē (MLĶF). 

G. Bekas pētījumi ir saistīti ar ķīmijas vēsturi, 19. gadsimta ķīmijas popularizēšanu, periodiskās tabulas izveidi Vācijā, kvantu teorijas nozīmi ķīmijas apmācībā, ķīmijas didaktiku, sievietēm dabaszinātniecēm, saiknes meklējumiem starp tā laika Vācijas un Krievijas zinātniekiem. Daudzas viņas publikācijas un uzstāšanās ir bijušas veltītas diviem slaveniem Rīgas ķīmiķiem – Vilhelmam Ostvaldam un viņa skolniekam P. Valdenam. 

P. Valdena piemiņas medaļu RTU MLĶF pasniedz reizi divos gados, godinot izcilākos Latvijā strādājošos, kā arī ar Latviju saistītos ķīmijas, ķīmijas tehnoloģijas un materiālzinātnes zinātniekus un šo jomu vēstures pētniekus.
P. Valdena medaļu šogad saņēma arī RTU profesors, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Aigars Jirgensons. Viņam medaļa tika pasniegta 19. septembrī, P. Valdena 11. simpozija laikā. 

P. Valdens (1863-1957) bija ievērojams 19./20. gadsimta mijas un 20. gs. pirmās puses Eiropas ķīmiķis. Pateicoties savai zinātniskajai aktivitātei un ilgstošajai ietekmei zinātnē, viņš iemantojis pasaules mēroga atpazīstamību un joprojām ir viens no pasaulē vislabāk zināmajiem latviešu izcelsmes zinātniekiem. Galvenie P. Valdena sasniegumi zinātnē ir «Valdena apgriezenības» atklāšana, viņš ir arī dinamiskās stereoķīmijas un neūdens šķīdumu elektroķīmijas pamatlicējs. 

P. Valdens bija Rīgas Politehniskā institūta (RPI, tagad – RTU) absolvents, studējis un veicis zinātnisko darbu pie Vilhelma Ostvalda, kurš ir vienīgais ar Latvijas zinātni tieši saistītais Nobela prēmijas laureāts. Vēlāk P. Valdens kļuva par RPI rektoru un šajā amatā tika ievēlēts divas reizes. Kopumā aptuveni 30 gadus P. Valdens bija RPI mācībspēks, un viņa lielākie zinātniskie sasniegumi saistās tieši ar darbu RPI.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. oktobris, 2019 plkst. 17:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi