«Rail Baltica» Latvijas ieviesējs un būvnieks sadarbosies ar RTU jauno inženieru sagatavošanā

3. februāris, 2023
Sadarbības līgumu paraksta RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, «Eiropas Dzelzceļa līnijas» valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris un valdes loceklis Artūrs Caune un «BERERIX» izpilddirektors Guntis Āboltiņš-Āboliņš. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Lai veicinātu sadarbību inženiertehnisko speciālistu teorētiskā un praktiskā sagatavošanā un pētniecībā, «Rail Baltica» ieviesējs Latvijā «Eiropas Dzelzceļa līnijas», «Rail Baltica» Rīgas Centrālā mezgla būvnieks «BERERIX» un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) paraksta sadarbības līgumu. Tā mērķis ir kalpot par platformu zināšanu un kompetenču apmaiņai.

«Rail Baltica» organizācijas un RTU apņemas sadarboties akadēmisko un profesionālo studiju programmu pilnveidošanā – aktuālo metodisko materiālu un rokasgrāmatu sagatavošanā, būvniecības nozares izglītības standartu pilnveidošanā. Iecerētas arī «Rail Baltica» komandas speciālistu vieslekcijas un mācību prakses. Ar sadarbības līgumu paredzēts stiprināt arī pētniecisko darbību, tostarp BERERIX, «Eiropas Dzelzceļa līnijām» un RTU sadarbojoties aktuālo metodisko materiālu un rokasgrāmatu sagatavošanā, kā arī kopīgi pilnveidojot būvniecības nozares izglītības standartus. «Rail Baltica»Rīgas Centrālā mezgla projekts kalpos par vietu izpētei arī tehniski sarežģītu izpildāmo darbu jomās.

«RTU sadarbība ar industriju, pārnesot zināšanas un tehnoloģijas, īstenojot kopējus pētījumus, attīstot jaunus risinājumus un uzlabojumus, sekmē Latvijas tautsaimniecības attīstību un uzņēmumu konkurētspēju vietējā un globālā mērogā. Pēdējo gadu laikā RTU sadarbojusies ar vairāk nekā 500 dažādu uzņēmumu, kas apliecina industrijas uzticēšanos universitātes kompetencei gan sagatavot darba tirgū pieprasītus augsta līmeņa profesionāļus, gan izstrādāt tehnoloģijas, kas risina dažādu nozaru izaicinājumus. Līgums stiprinās RTU saites ar būvniecības nozari, veicinot praktisku sadarbību pētījumos, jaunu tehnoloģiju izstrādē un ieviešanā, īstenojot vērienīgu infrastruktūras projektu,» norāda RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

«Eiropas Dzelzceļa līnijas» valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris uzsver, ka «Rail Baltica» ir lielākais infrastruktūras projekts Baltijas reģionā pēdējo 100 gadu laikā, kas kļūst par platformu Latvijas būvniecības nozares attīstībai. «Inovācijas, Latvijā vēl nebijušu inženiertehnisko risinājumu pielietošana, iespējas strādāt plecu pie pleca ar pasaules vadošajiem speciālistiem – tā ir iespēja un pieredze, ko vēlamies nodot gan esošajiem, gan topošajiem Latvijas inženieriem,» viņš saka.

Īstenojot tik liela mēroga projektu kā «Rail Baltica» un pilsētvidē būvējot jaunus dzelzceļa pārvadus un ēkas, multimodālo mezglu, gājēju un velobraucēju infrastruktūru, kā arī jaunu tiltu pār Daugavu, ļoti būtiska ir ne vien profesionāļu pieredze, bet arī akadēmiķu ekspertīze. Laikā, kad būvniecības tehnoloģijas un metodes strauji attīstās, būtiski ir atcerēties, ka būvniecības projektu centrā ir cilvēks, tādēļ akadēmisko zināšanu pārnese uzņēmējdarbības vidē šīs sadarbības laikā ir ļoti vērtīgs aspekts,» atzīst «BERERIX» izpilddirektors Guntis Āboltiņš-Āboliņš. Viņš ir gandarīts, ka sadarbība ļaus sniegt topošajiem RTU profesionāļiem platformu izpētei un praksei, pretī saņemot neatsveramu atbalstu un kopā stiprinot būvniecības izglītības nozari.

«Eiropas Dzelzceļa līnijas» ir projekta «Rail Baltica» ieviesējs Latvijā. Uzņēmums veic projekta  realizēšanu Latvijā atbilstoši noslēgtajiem finansēšanas līgumiem starp CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency), kas ir Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra un AS «RB Rail», kas ir Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopuzņēmums, kuru Baltijas valstis pilnvaro parakstīt finansēšanas līgumus un kas atbild par «Rail Baltica» projekta horizontālo, tas ir kopīgo, aktivitāšu īstenošanu.

Šī projekta finansējumu 81–85% robežās nodrošina ES infrastruktūras savienošanas instruments, bet atlikušo daļu – Latvijas valsts budžeta līdzekļi. ES atbalsta saņēmējs un projekta īstenotājs ir Satiksmes ministrija.

Eiropas Dzelzceļa līnijas, BERERIX un Rīgas Tehniskā universitāte paraksta sadarbības līgumu

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

3. februāris, 2023 plkst. 16:51