Profesora Ivara Strautmaņa prēmiju saņem Arhitektūras fakultātes absolvente Una Īle

2. marts, 2021
.
.
.
Profesora Ivara Strautmaņa prēmijas laureāte Una Īle diplomprojektā izveidojusi priekšlikumu ilgtspējīgai dzīvojamās apbūves teritorijai Jelgavā ar funkcionāli ērti lietojamu, estētiski kvalitatīvu un drošu daudzfunkcionālo ārtelpu.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes (AF) šā gada absolvente Una Īle kļuvusi par profesora Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras prēmijas laureāti. Prēmijas ieguvēja tika paziņota un sumināta AF maģistrantūras izlaidumā, kas epidemioloģiskās situācijas dēļ šogad norisinājās tiešsaistē 1. martā. Ar U. Īles, kā arī pārējo AF absolventu diplomdprojektiem iespējams iepazīties virtuālajā izstādē un Gadagrāmatā.

U. Īle profesora Strautmaņa prēmiju ieguva par diplomdarbu «Mūsdienu dzīvojamās apbūves daudzfunkcionālā ārtelpa. Dzīvojamā apbūve «Rietumu vārti» Jelgavā». Diplomprojektā viņa iekļāvusi vairākus mūsdienu dzīvojamās apbūves kontekstā nozīmīgus aspektus, kas balstīti uz zinātniskajām atziņām. Absolvente izveidojusi priekšlikumu ilgtspējīgai dzīvojamās apbūves teritorijai Jelgavā ar funkcionāli ērti lietojamu, estētiski kvalitatīvu un drošu daudzfunkcionālo ārtelpu. Tajā ir jaukta tipa apbūve, kas ietver gan dzīvojamo, gan publiska rakstura funkciju nodrošinājumu, kopienas dārzu, jumta dārzus, iedzīvotāju un apmeklētāju pulcēšanās vietas, parku ar ūdenstilpni un daudzfunkcionālu koprades laukumu. 

Pati diplomande atzīst, ka vēl pāragri raksturot, kā viss izskatīsies daudzfunkcionālajā ārtelpā pēc Covid−19 pandēmijas beigām, bet patlaban sabiedrība ir lieciniece pārmaiņām, kas notiks ilgtermiņā. Līdz ar to arhitektiem, ainavu arhitektiem, pilsētplānotājiem ir nepieciešams izprast pandēmijas ietekmi, lai atjaunotu un izveidotu labākas, stiprākas un nākotnei sagatavotākas pilsētvides teritorijas.

U. Īles diplomprojektu vadīja praktiskais docents Marts Švēde, bet zinātniskā konsultante bija profesore Sandra Treija. 

Ivars Strautmanis (1932–2017) bija daudzpusīga personība – arhitekts, pilsētplānotājs un teorētiķis. Viņš piedalījās RTU AF veidošanā kopš 1966. gada un izglītoja jauno arhitektu paaudzi daudzu gadu garumā. Mūža nogalē profesors veica ziedojumu RTU Attīstības fondā, lai izveidotu prēmiju un reizi gadā atzīmētu un izceltu vienu jauno speciālistu par viņa ieguldījumu Latvijas pilsētu un lauku vides veidošanā. 

Latvijas reģionālās arhitektūras prēmija kopš 2013. gada tiek piešķirta reizi gadā vienam RTU AF diplomandam. Prēmijas mērķis ir veicināt kopējo harmoniju Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībā un mudināt topošos arhitektus vairāk domāt par piedāvāto paņēmienu klāstu gan plānojumu, gan arhitektūras formālo risinājumu veidošanā Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībai.

Ar U. Īles, kā arī pārējo šā gada AF absolventu diplomprojektiem var iepazīties izstādē, kas apskatāma RTU Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6, 3. un 4. stāvā. Tomēr, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, AF aicina apmeklētājus izvērtēt nepieciešamību klātienē skatīt diplomprojektus, tāpēc absolventi ir izveidojuši virtuālo izstādi, kur arī apskatāmi visi diplomprojekti. Lai iegūtu detalizētāku ieskatu katrā darbā, nepieciešams klikšķināt uz darbam līdzās norādīto Flickr saiti. 

Ar diplomprojektiem un to autoriem iespējams iepazīties Gadagrāmatā, kas arī apskatāma virtuālajā formātā
 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. marts, 2021 plkst. 18:22

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi