Produktu attīstības programmas studenti pārsteidz ar inovatīvajiem produktiem

2. marts, 2023

Produktu attīstības programmas (PAP) 2022. gada rudens sezonā radīti inovatīvi, konkurētspējīgi produkti, virzot studentus un viņu prototipus arvien tuvāk jaunuzņēmumu veidošanai un tirgu iekarošanai. Divas komandas ar savām idejām startēs uzņēmējdarbības nometnē Kembridžā.

Iespēju piedalīties uzņēmējdarbības nometnē Kembridžā pēc spraigām debatēm žūrija piešķīra komandai «SUBmerge», kura izstrādā zemūdens dronu, kas ziņotu par piesārņojumu, ļaujot zvejniekiem un atbildīgajiem dienestiem novērst kaitējumu, un Laimdotai Vilcēnai, kura programmas gaitā pilnveidojusi mikro un nanošķiedru tīmekļa materiālu ar integrētu betulīnu/betulīnskābi – polimēra šķiedru kompozītmateriāla paraugu tālākai attīstības fāzei ar iespēju nākotnē pielietot kosmētikas nozarē (piemēram, sejas maskā/ādas pārsējos/plāksteros).

Savukārt žūrijas simpātiju balvas saņēma komandas «AvacadoTent» – glempinga telts, kas piemērota arī vietām, kur nav atļauta būvniecība, «Lity» – galda spēle tumsā, «SmartFeed» – gudrās zivju barotavas un «Somnium» – vizītkaršu/maksājumu karšu/dokumentu maki no koka.

Šī PAP sezona vispārīgi iezīmējusies ar jauniem funkcionālā dizaina risinājumiem (eleganti apģērbi mid-size sievietēm; koka mašīnīte – konstruktors bērniem; risinājums maketu un kastu pārnēsāšanai; ekoloģisks un komfortabls guļammaiss no lina auduma; funkcionāls un dizainisks kāpšanas aizķeres prototips, kas kalpo kā savienojošais elements cilpu nostiprināšanai un veido modulāru rāpšanās sienu; rota, ko var lietot kā auskaru, gredzenu un kulonu) un jauniem viedajiem u.c. tehnoloģiskiem  risinājumiem (viedā siltumnīca; viedais spogulis, kas kalpo kā cilvēka veselības stāvokļa novērtētājs; elektroskrejriteņu lādēšanas stacija; ērti lietojama uzskaites sistēma medicīnas iestādēm vai servisa uzņēmumiem). Pilnveidoti arī tādi produkti kā Mēness pašgājēja imitācija, risinājums disku golfa spēlētājiem, lai nepazaudētu disku ūdenī vai kur citur laukuma reljefā, un kafijas eļļa no kafijas biezumiem.

PAP uzņemtās RTU studentu komandas apgūst ideju prototipēšanu, produktu tehnoloģiju pārnesi, inovācijas un to rezultātu komercializāciju, kā arī pilnveido uzņēmējspēju individuālā un komandas līmenī. «Tas ir neticami, cik daudz šie motivētie un talantīgie jaunieši spēj sasniegt PAP piecos mēnešos! Mūsu dalībnieki ne tikai mācās prototipēt, bet programmas gaitā ir paspējuši arī savas idejas prezentēt, piemēram, Zviedrijā un Azerbaidžānā,» stāsta PAP mentore un RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone. Viņa arī norāda, ka Dizaina fabrikas komanda patiesi lepojas ar visiem 20 projektiem un to autoriem, un daļu no darbiem varēs iepazīt Studentu inovāciju grantu programmas Demo dienā, kas šogad notiks 12. maijā.

Jau pavisam drīz darbu sāks arī PAP 2023. gada pavasara sezonas dalībnieki.

PAP ir viena no RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas īstenotās vērienīgās programmas «Inovāciju granti jūrniecībā studējošajiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/006 «Inovāciju granti jūrniecības nozarē studējošajiem») aktivitātēm.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

2. marts, 2023 plkst. 13:25