Prezentē sadarbībā ar RTU speciālistiem veidotu topošo karavīru novērtēšanas sistēmu

28. maijs, 2020
Foto: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija

Sadarbojoties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Aizsardzības ministrijas (AM) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) speciālistiem, tapusi viedierīce karavīru psiholoģiskajai testēšanai. Ar to testus būs iespējams veikt ātrāk, ērtāk un jebkurā vietā neatkarīgi no interneta pieejamības. Viedierīces tehnisko risinājumu izstrādājuši RTU speciālisti, un pašas planšetes, piedaloties tās izstrādātājiem, RTU rektoram akadēmiķim Leonīdam Ribickim, zinātņu prorektoram akadēmiķimTālim Juhnam un sadarbības partneriem, 28. maijā svinīgi tika nodotas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Psihologu dienestam, kuri ikdienā ar tām strādās.

Līdz šim NBS, testējot indivīdus, tostarp arī karavīrus, galvenokārt izmantoja Minesotas daudzfaktoru personības testu, kurš ir viens no populārākajiem personības psiholoģiskā profila skrīninga instrumentiem. Tomēr tika secināts, ka nepieciešams pašiem savs, īpaši Latvijas kultūrvidei un mentalitātei piemērots instruments, tāpēc 2017. gada 3. maijā RTU, AM un RSU parakstīja sadarbības līgumu par pētījuma veikšanu psiholoģiskās novērtējuma sistēmas izstrādei.

Viedierīces tehnisko risinājumu izstrādāja RTU speciālisti, turklāt ar tās palīdzību var iegūt arī papildu datus – cilvēks, planšetē pildot testu un atbildot uz jautājumiem, pats arī nospiež vajadzīgo pogu, un šajā laikā ierīce mēra arī indivīda lēmumu pieņemšanas laiku un spiedienu, ar kādu tiek nospiesta poga. Tas ir noderīgi psihologam, jo liecina par cilvēka reakcijām, pildot testu, un tā rezultātu padara vēl uzticamāku.

Viedierīces jau ir testētas un novērojumi liecina, ka ar to testus iespējams veikt ātri un ērti, to var darīt jebkurā vietā un tūlīt pēc testa veikšanas arī saņemt rezultātus. Ja nebūtu šī digitālā risinājuma, testus nāktos veikt, izmantojot anketas papīra formātā.

No RTU puses pētījuma zinātniskais vadītājs bija Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes (EVIF) Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta (IEEI) vadošais pētnieks profesors Pēteris Apse-Apsītis, prototipa programmatūru izstrādāja IEEI vadošais pētnieks asociētais profesors Ingars Steiks, prototipa fizisko veidolu izstrādāja IEEI zinātniskais asistents Severīns Dudeničs, savukārt sadarbību ar AM pārraudzīja IEEI vadošais pētnieks, RTU Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētījumu centra vadītājs Juris Ķiploks. Prototipa korpuss izdrukāts «Latvenergo» radošajā laboratorijā EVIF, bet pārējais – montāža, atkļūdošana, testēšana, programmēšana – IEEI.

Sadarbības partneri vienojušies par pētniecības darbu turpināšanu – izmantojot testēšanas rezultātā iegūtos datus, paredzēts planšeti uzlabot. Šobrīd NBS rīcībā nodotas divas planšetes, bet tiek apsvērts arī jautājums par izgatavoto viedierīču skaita palielināšanu.

Plašāka informācija

Par viedierīci 28. maijā vēstīja arī TV3 ziņas.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

28. maijs, 2020 plkst. 16:00