Plāno veidot Baltijas jūras digitālo dvīni

13. novembris, 2021
.
.
.
Foto: pixabay.com

Lai risinātu Baltijas jūras problēmas misijā, īpašu uzsvaru plānots likt uz mūsdienīgām tehnoloģijām, kas ļautu modelēt sarežģīto jūras vidi un saprast, kuras problēmas prasa kādu risinājumu. Misija «Jūra 2030» ir daļa no valsts tēla veidošanas pieejas. Par misiju plānots diskutēt arī 5G foruma ekosistēmas forumā «5G Techritory».

Baltijas jūras kvalitāte pasliktinās, situācijas uzlabošanai būtiski ir ne tikai tehnoloģiski risinājumi, bet arī koordinēta rīcībpolitika valstīs ap Baltijas jūru, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors, Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadītājs Tālis Juhna. Viņš norāda, ka zinātnieki attīsta dažādas tehnoloģijas un metodes, taču tās vērstas uz vienas konkrētas problēmas risināšanu, piemēram, piesārņojuma samazināšanu industriālajos notekūdeņos, elektrības patēriņa samazināšanu attīrīšanas procesā utt. «Viena tehnoloģija visu neatrisinās, nepieciešama kompleksa pieeja,» raidījumā norāda RTU zinātņu prorektors. Ļoti liela loma ir tam, kā valstīs ap Baltijas jūru iegūst un apstrādā datus, kā tos izmanto. Digitālā dvīņa izveide ļautu precīzāk noteikt problēmu un modelēt risinājumus.

«Digitālais dvīnis ir liels datu masīvs, kas sevī ietver iespējami visus parametrus par Baltijas jūru un aglomerāciju. Skaidrs, ka ūdens nepaliek netīrs pašā jūrā, piesārņojums nāk no gana tāliem reģioniem Skandināvijā, Krievijā, Baltkrievijā, Baltijas valstīm. Datus nepieciešams savākt kopā, radīt mākslīgā intelekta rīku, kas tos spēj apstrādāt atbilstoši priekšnosacījumiem, kas mums pašiem jārada. Ko digitālais dvīnis spēj dot? Reāli saprotamus attēlus, kas notiks, ja neko nedarīsim,» Latvijas Radio raidījumā stāsta «5G Techritory» programmas vadītājs Neils Kalniņš.

Visu raidījumu iespējams noklausīties šeit. 

Misija «Jūra 2030» ir daļa no jaunās pieejas Latvijas valsts tēla veidošanā. Tās mērķis ir veicināt Latvijas atpazīstamību, sekmēt jaunu industriju un inovāciju attīstību, panākt kapitāla ieguldījumus ūdens ekosistēmā, risināt klimata izaicinājumu, piesakot Latvijas nostāju starptautiskā mērogā un veidot Ūdens ieleju (Water Valley), piesaistot globāla mēroga spēlētājus. Papildu informācija.

5G foruma ekosistēmas forums «5G Techritory» notiks no 22. līdz 25. novembrim, pulcējot nozīmīgākos 5G lēmumu pieņēmējus un praktiķus – kopumā ap 2000 dalībnieku un 200 runātāju, kuri ieinteresēti 5G nozares attīstībā. Starp viņiem būs gan izstrādātāji un praktiķi, gan tīkla operatori, politikas veidotāji, universitātes un pētniecības institūti. Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums notiks RTU jaunajā auditoriju centrā «Domus Auditorialis».

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. novembris, 2021 plkst. 10:53

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi