Pirmo reizi starptautiskās studentu superskaitļošanas sacensībās SC19 piedalīsies Latvijas pārstāvis – RTU students

15. novembris, 2019
Foto: shutterstock.com

No 18. līdz 21. novembrim Denverā, ASV, notiks starptautiskas studentu superskaitļošanas sacensībās SC19, kurās studenti no visas pasaules demonstrēs prasmes būvēt un vadīt jaudīgus superdatorus. Pirmo reizi sacensībās piedalīsies vienota komanda no Baltijas; Latviju tajā pārstāvēs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes students Rihards Henelis.

Sacensības notiks pasaules mēroga augstas veiktspējas skaitļošanas (HPC) jeb superskaitļošanas konferences SC19 laikā, kas sāksies 17. novembrī. Tajās piedalīsies 16 komandas, tajā skaitā Baltijas komanda, kurā darbojas studenti no Tartu Universitātes un RTU. Latvijas dalībniekam šī būs pirmā pieredze superskaitļošanas sacensībās.

Kopumā dalībai SC19 bija pieteikušās 30 komandas.

Šādas sacensības notiek kopš 2007. gada un bez ASV tiek organizētas arī divās citās HPC tematikai veltītās konferencēs  – ISC HPC, kas ik gadu notiek Eiropā, un HPC Asia, Āzijā. Sacensības tiek rīkotas, lai ieinteresētu  jauniešus superskaitļošanā un nodrošinātu viņiem pieredzi caur praktisku iesaistīšanos. Sacensībās dalībnieki veido mazus superdatorus, apgūst zinātniskas lietojumprogrammas, procesu paralelizācijas un optimizācijas tehnikas utt. «Sacensību mērķis ir sagatavot superdatoru, kurš spēj konkursā dotos uzdevumus izpildīt visprecīzāk un visātrāk. Lielākais limitējošais faktors datoram ir jauda – tas nevienā brīdī nedrīkst pārsniegt 3kW jaudas patēriņu,» papildina RTU students R. Henelis. Viņš stāsta, ka dators tiek veidots no jaunākajām un labākajām komponentēm, ko sacensību dalībniekiem nodrošina ražotāji – «Gigabyte», «Toshiba», «Nvidia», «AMD», «Mellanox». Tā kā sponsorējošos ražotājus katra komanda meklē pati, atšķiras gan datoru komponentes, gan darbības principi. Katrā komandā darbojas seši bakalaura studenti. R. Henelis darbosies kopā ar pieciem Tartu Universitātes studentiem. Tartu komandai jau iepriekš ir piedalījusies līdzīgos konkursos Eiropā un Āzijā, šajā konkursā komanda tiek paplašināta.

Arvien pieaug augstas veiktspējas skaitļošanas nozīme un joma – iespēja apstrādāt lielu datu apjomu var palīdzēt cilvēkiem daudzās jomās no veselības aprūpes un jaunu zāļu izstrādes līdz automobiļu drošībai un mākslīgajam intelektam. Proti, tā var palīdzēt agrīnā slimību atklāšanā un ārstēšana vai jaunu terapiju izstrādē, balstoties uz personalizēto un augstas precizitātes medicīnu, liela mēroga dabas katastrofu novēršanā un pārvarēšanā, it īpaši viesuļvētru kustības virziena paredzēšanā vai zemestrīču simulēšanā, informē Eiropas Komisija, kas HPC atzīst par stratēģiski nozīmīgu. Eiropas Komisija pat rosinājusi ieguldīt miljardu eiro pasaules līmeņa superdatoru infrastruktūras izveidē Eiropā.

RTU jau kopš 2012. gada izveidots HPC centrs jeb Zinātniskās skaitļošanas centrs, kuras mērķis ir sniegt atbalstu e-zinātnes tehnoloģiju lietošanai pētniecībā. Galvenie centra uzdevumi ir nodrošināt piekļuvi modernai skaitļošanas infrastruktūrai (HPC klasterim, datu glabātuvei), veidot saikni ar Eiropas e-infrastruktūru, sniegt tehnisku atbalstu skaitļošanas uzdevuma pārnešanai uz HPC, nodrošināt zinātnisko programmatūru pieejamību pētniecībai un mācību procesam, kā arī rīkot apmācības un seminārus.

Papildu informācija par studentu superskaitļošanas sacensībās SC19. Papildu informācija par apvienoto Baltijas komandu.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

15. novembris, 2019 plkst. 15:34