Pirmo reizi Latvijā notiks aizsardzības industrijas hakatons

14. janvāris, 2020

Lai veicinātu inovāciju radīšanu aizsardzības nozarē un pavērtu iespējas plašākam interesentu lokam iesaistīties specifisku nozares izaicinājumu risināšanā, Rīgas Tehniskā universitāte, Aizsardzības ministrija un «Garage 48» rīko Latvijā pirmo aizsardzības industrijas hakatonu. Tā dalībniekiem 48 stundu laikā būs jārada funkcionējoši drošības un aizsardzības risinājumu prototipi.

Inovāciju pasākums «Garage 48 Defence Makeathon 2020» notiks no 31. janvāra līdz 2. februārim Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā Rīgā, Ķīpsalas ielā 6.

Aizsardzības nozare ir specifiska un stingri regulēta, tomēr valsts apņēmusies veicināt tādu industriju, kas ir starptautiski konkurētspējīga un uz eksportu orientēta, izmanto vietējo pētniecības iestāžu potenciālu inovatīvu militāras vai divējādas lietojamības produktu radīšanai. «Hakatons ir lielisks veids, kā nozarei radīt interesi un izpratni par savu specifiku un vajadzībām, bet ieinteresētām personām un uzņēmumiem – prezentēt savas idejas un risinājumus, pārbaudīt to lietojamību, saņemt ekspertīzi, padomus un atbalstu mērķu sasniegšanai, satikt līdzīgu domājošos, dibināt kontaktus. Hakatons var kalpot par atspērienu inovatīvu produktu un jaunu uzņēmumu izveidei, tādējādi sekmējot tautsaimniecības un, ja ideja balstīta pētniecībā, arī vietējo pētniecības iestāžu attīstību,» uzsver RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

«Esam patiesi gandarīti par iespēju līdzdarboties un sniegt tik daudzpusīgu atbalstu militāro inovāciju hakatona norisei Rīgas Tehniskajā universitātē. Šis ir vēl viens nopietns stūrakmens mūsu mērķtiecīgi attīstītajai aizsardzības inovāciju ekosistēmai, kurā Latvijas armija var meklēt un atrast tehnoloģiskos risinājumus kopā ar plašāku sabiedrību – studentiem, pētniekiem un industriju. Esam aicinājuši hakatonā piedalīties arī kolēģus no Lietuvas un Igaunijas, lai rastu labākos risinājumus visam Baltijas reģionam,» norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Hakatonu atbalsta arī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija.

Hakatonā tiek aicināti piedalīties aizsardzības un IT jomas eksperti, produktu dizaineri, mākslinieki, arhitekti, UI/UX dizaineri, elektronikas un mehānikas inženieri, 3D drukas eksperti, komandu vadītāji, vizionāri, mārketinga speciālisti, uzņēmēji un citi interesenti. Nacionālie bruņotie spēki ir izstrādājuši prasības, kurām hakatona laikā starpdisciplinārās komandās risinājumus izstrādās dažādu jomu eksperti.

Risinājumu izstrādei RTU nodrošinās telpas, izejmateriālus, darba stacijas, speciālas industriālās prototipēšanas/ražošanas iekārtas un aprīkojumu, sadarbībā ar partneriem – padomdevēju un ekspertu klātbūtni. Dalībniekiem tiks nodrošināta arī izmitināšana un ēdināšana. Pēc 48 stundu darba žūrija noteiks labāko komandu, kas saņems balvu.

Dalībai hakatonā ir bezmaksas, tam var pieteikties līdz 24. janvārim.

Papildu informācija.

RTU Dizaina fabrikai ir liela pieredze inovāciju un uzņēmējdarbības atbalsta pasākumu organizēšanā dažādās jomās, sākot no klimata neitralitātes līdz kosmosa tehnoloģijām, pērn sadarbībā ar Latvijas Republikas Zemessardzi tika rīkots arī 3D printēšanas konkurss studentiem, kurā bija jārada modeļi militāro uzdevumu izpildes simulācijām. RTU zinātnieki aktīvi līdzdarbojas arī jaunu tehnoloģiju izstrādei aizsardzības nozares vajadzībām, piemēram, attīstot viedo apģērbu armijai vai militāro sakaru platformu «Viedsargs».

Aizsardzības ministrija mērķtiecīgi strādā pie sadarbības veicināšanas ar pašmāju militāro industriju. Pērn tika organizēta un finansiāli atbalstīta Latvijas militārās industrijas uzņēmumu pārstāvniecība Eiropas lielākajā aizsardzības industrijas izstādē «Defence and Security Equipment International 2019» Londonā, kā arī tika aizvadīti divi atsevišķi Aizsardzības ministrijas inovāciju grantu konkursi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nozīmīgās spēju attīstības jomās. Šo konkursu rezultātā tika parakstīti līgumi ar sešu inovāciju projektu autoriem. Tāpat aizsardzības nozare ir tikusies ar militārās industrijas pārstāvjiem, lai diskutētu par jauno Valsts aizsardzības koncepciju.

Igaunijas nevalstiskās organizācijas «Garage48» mērķis ir veicināt inovatīvu jaunuzņēmumu radīšanu Eiropā un citviet pasaulē. Organizācija “Garage48” kopš tās dibināšanas 2010. gadā ir rīkojusi vairāk nekā 140 hakatonus 43 valstīs, kuru rezultātā īstenoti aptuveni 800 jaunu prototipu.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

14. janvāris, 2020 plkst. 16:28