Pirmajā Baltijas jūras hakatonā triumfē divas Latvijas komandas

6. jūlijs, 2021
.
.
.
Foto: Pixabay.com

Divas Latvijas komandas ieguva balvas pirmajā tiešsaistes hakatonā «HACK DigitalSea'21», kurā dalībnieki meklēja inovatīvus risinājumus akūtiem ilgtspējīgas akvakultūras izaicinājumiem Baltijas jūrā. Komandas piedāvāja risinājumus, kā attīrīt ūdenstilpnes no naftas un mikroplastmasas piesārņojuma un kā ar dronu palīdzību ievākt datus par piesārņojumu vidē. Viena no hakatona organizētājām bija arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). 

Kopumā hakatonā piedalījās 11 komandas, no kurām sešas pārstāvēja Latviju. Komandu risinājumus vērtēja starptautiska žūrija, izvēloties uzvarētājus trīs kategorijās – «Visattīstītākais risinājums», «Spēcīgākā ideja» un «Spēcīgākā komanda», kas hakatona laikā ir uzrādījusi progresu no idejas līdz prototipam. Katras kategorijas uzvarētājiem tika piešķirta naudas balva 4000 eiro vērtībā.

Latvijas komanda «PurOceans» uzvarēja kategorijā «Visattīstītākais risinājums», piedāvājot risinājumu, kas attīra upju un jūras dzīles no 98% naftas un mikroplastmasas piesārņojuma.

«Dalība šajā pasākumā bija viena no labākajām pieredzēm, kāda mums jebkad ir bijusi. Mentoru kopējais profesionalitātes līmenis bija ārkārtīgi augsts, un visas idejas, domas un padomi, ar kuriem viņi ir dalījušies, mums palīdzēs turpināt. Varam teikt, ka turpmākie panākumi būs, pateicoties viņiem,» saka «PurOceans» līdere Alona Stepanova. 

Kategorijā «Visspēcīgākā ideja» laurus plūca Latvijas komanda «DronePlan», kas piedāvāja automatizētu dronu izmantošanu piesārņojuma datu ievākšanai un automātiskās sistēmu analīzes nodrošināšanai piesārņojuma karšu veidošanā. 

Savukārt kategorijā «Spēcīgākā komanda» balvu par lielāko progresu no idejas līdz pirmā prototipa skicei ieguva pasākuma laikā izveidojusies studentu komanda no Lietuvas «NPeter».

RTU Radioelektronikas institūta komanda «EDAMARINE» piedāvāja unikālu risinājumu ieilgušajam roņu un zvejnieku konfliktam – modulāro sistēmu roņu atbaidīšanai no zvejas rīkiem. Risinājums sastāv no mobilās bojas ar IoT atbalstu, speciāli izprojektētā zemūdens skaļruņa un akumulatoru moduļa ar inovatīvu bezvadu enerģijas pārvades sistēmu.

Komanda «Best Green Team» strādāja pie putu keramikas granulu paraugu sorbcijas spēju testēšanas, lai novērtētu inovatīvā produkta darbību piesārņojuma (noplūdes) savākšanai no dabiskajiem ūdeņiem.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieku komanda «alge.lv» pētīja iespēju samazināt pārlieku augstās barības vielu – slāpekļa un fosfora – koncentrāciju Baltijas jūrā. Tajā augošās aļģes uzņem barības vielas, un to biomasas izņemšana no jūras uzlabo ūdens kvalitāti un ekosistēmu stāvokli. Patlaban komanda, kurai jau ir pieredze eksperimentālos darbos gliemeņu audzēšanā Baltijas jūrā, plāno neliela apjoma izmēģinājumus aļģu audzēšanā, ievākšanā un celulozes ieguvē LHEI laboratorijā.

Savukārt jaunuzņēmums «Happy Fish» piedāvāja Latvijā radītu inovāciju «Tauku menedžeris» – biotīrīšanas līdzekli, kas tiek regulāri dozēts kanalizācijas caurulēs ar komandas izstrādātu dozatoru, lai risinātu pārtikas ražošanā un apstrādē labi zināmu problēmu – tauku uzkrāšanos kanalizācijas caurulēs.

Hakatonā divās dienās komandas validēja savu risinājumu atbilstību izaicinājumiem un ilgtspējīgas attīstības mērķiem, pilnveidoja biznesa modeļus, konsultējās ar 23 nozares pārstāvjiem, ekspertiem un biznesa mentoriem no trim Baltijas valstīm. Kopā divu dienu laikā tika novadītas 72 mentoringa sesijas. 

Komandu risinājumu izvērtēšanā piedalījās RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas aizsardzības departamenta vadītāja Daiga Vilkaste, Rīgas Brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps. Komandas konsultēja un izvērtēja Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta «BIOR» Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups.

Pasākumā piedalījās mentori – RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas pētnieks Aigars Lavrinovičs, «EIT RawMaterials Baltic Hub» koordinatore Brigita Daļecka, Rīgas Brīvostas vecākais IT speciālists Deniss Bickovs, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta «BIOR» pētnieks Ivars Putnis, RTU Rīgas Biznesa skolas (RBS) Uzņēmējdarbības vieslektors un Mini MBA Inovāciju vadības programmas vadītājs Viesturs Sosārs un RBS MBA programmu vadītājs Aldis Greitāns.    

«Digitālās jūras» hakatons norisinājās pirmoreiz, sadarbojoties trim Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) zināšanu un inovācijas kopienas «EIT Food» kontaktpunktiem – «EIT Food HUB Latvia», kas piesaistīts RTU Dizaina fabrikai, «AgriFood Lithuania DIH» un Tartu Biotehnoloģiju parkam.  

Hakatonu atbalstīja un izaicinājumus Latvijā izvirzīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Rīgas Brīvostas pārvalde, Latvijas Jūras akadēmija, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR», Latvijas IT klasteris. Pasākumu atbalstīja arī Lietuvas Vides ministrija un Igaunijas Vides ministrija. 

«EIT Food» ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (European Institute of Innovation & Technology) zināšanu un inovāciju kopiena, kurai RTU pievienojās 2019. gadā, iegūstot tiesības Latvijā veidot inovāciju un koprades kontaktpunktu jeb HUB. Veidojot ciešas saites starp patērētājiem, uzņēmumiem, jaunuzņēmumiem, pētniekiem un studentiem no visas Eiropas, «EIT Food» atbalsta inovācijas un ilgtspējīgas ekonomikas iniciatīvas, kas vairo piekļuvi kvalitatīvai pārtikai, uzlabo vidi un veselību, kā arī rada jaunas darbavietas un palielina Eiropas konkurētspēju.

Hakatons norisinājās 3.–4. jūlijā. 

Vairāk par hakatonu un izaicinājumiem var uzzināt pasākuma mājaslapā.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

6. jūlijs, 2021 plkst. 12:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi