Piedāvā aktuālus risinājumus klimata pārmaiņu mazināšanai

22. novembris, 2017
.
.
.

Lietu sociālais tīkls elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu plūsmas bremzēšanai un zaļais iepirkums oglekļa dioksīda emisiju samazināšanai pašvaldībās – šādus risinājumus klimata pārmaiņu ierobežošanai piedāvā «Climate-KIC» programmas «Pioneers» dalībnieki no Latvijas.

Klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» programma «Pioneers» ir vadošā profesionāļu mobilitātes programma, kas vērsta uz klimata pārmaiņu samazināšanu. Šogad pirmo reizi programmā piedalījās dažādu nozaru profesionāļi no Latvijas, kuri vairākas nedēļas praktizējās ārvalstīs, piedāvājot risinājumus vides problēmām dažādās Eiropas valstīs, bet programmas finālā sniedza savu redzējumu divu Latvijas biedrību – «Ekodizaina kompetences centrs» un «Homo ecos» – izaicinājumiem.

«Pioneers» dalībnieki Jurijs Kondratenko, Viktors Bikovs, Evika Apine un Artis Teilāns uz «Homo ecos» aicinājumu piedāvāt novatorisku risinājumu, kā samazināt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu plūsmu un palielināt to kalpošanas laiku, iesaka radīt lietu sociālo tīklu. Tas ļaus sazināties un dalīties ar informāciju gan produkta ražotājiem, lietotājiem, pārdevējiem, apkopes un remonta nodrošinātājiem, gan iegūt datus no pašām ierīcēm, laikus nodrošinot tām apkopi vai remontu, kā arī pareizu utilizāciju. Uzkrājot informāciju, tīkls dotu iespēju novērtēt produkta dzīvotspēju noteiktos klimatiskajos vai ģeogrāfiskajos apstākļos un iesaistītajām pusēm sniegtu informāciju lēmumu pieņemšanā. Idejas autori norāda, ka, pagarinot elektrisko un elektronisko ierīču kalpošanas laiku, iespējams par 1–3% samazināt CO2 emisiju.

Savukārt Irēna Vaivode, Mikus Milgrāvis un Elvis Klaucāns meklēja atbildi uz «Ekodizaina kompetences centra» izaicinājumu samazināt pašvaldību ekoloģisko nospiedumu – samazinātu fosilo oglekļa dioksīda emisiju. Viņi piedāvā veicināt zaļo iepirkumu pašvaldībās, ieviešot zaļo koeficientu. Pētot situāciju, idejas autori secinājuši, ka pašvaldības, izvēloties produktu vai pakalpojumu, nereti vadās pēc īstermiņa ieguvumiem, proti, sākuma, nevis dzīves cikla izmaksām. Lai palīdzētu «zaļo» produktu ražotājiem un izplatītājiem konkurēt tirgū, ir jārada papildu kritērijs, piemēram, aprēķinātas dzīves cikla izmaksas, pēc kurām vienkārši un ātri novērtēt ieguvumus. Tas ļautu arī sabiedrībai izsekot, cik «zaļi» pašvaldība tērē nodokļu maksātāju naudu. Par kritēriju varētu kalpot arī aprēķināts CO2 izmešu daudzums.

Latvijā programmu «Pioneers» koordinē Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas šopavasar kļuva par pilntiesīgu Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta un klimata zināšanu un inovāciju kopienas biedru. «Climate-KIC» ir viena no zināšanu un inovāciju kopienām, kuras apvieno Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts. RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna norāda, ka universitāte meklē veidus, kā stimulēt studentos vēlmi sākt uzņēmējdarbību. Sadarbība ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtu ir labs risinājums uzņēmējdarbības uzsākšanai, turklāt šādā veidā Latvijas studenti, zinātnieki, uzņēmīgi cilvēki iegūst iespēju nonākt saskarē ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem no visas Eiropas.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. novembris, 2017 plkst. 16:20

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi