Piecas Latvijas pašvaldības izaicina risināt klimata problēmas hakatonā RTU

25. oktobris, 2018
.
.
.
Foto: shutterstock.com

24 stundu hakatonā «Copernicus Hackathon and Climathon Riga 2018», kas 26. oktobrī sāksies Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā, dalībniekiem būs jāpiedāvā inovatīvi risinājumi piecu Latvijas pašvaldību problēmām - gaisa piesārņojumam, krasta erozijai, ekstrēmu laika apstākļu ietekmei un mobilitātes uzlabošanai.

«Copernicus Hackathon and Climathon Riga 2018» ir 24 stundu sprints ar mērķi attīstīt idejas klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai Latvijas pilsētās, kas nākotnē būtu piedāvājamas problēmu risināšanai visā pasaulē, norāda Santa Krastiņa, RTU Dizaina fabrikas «Climate-KIC HUB Latvia» projektu vadītāja un hakatona organizatore.

Starptautiskais hakatons vienlaikus notiek 100 pasaules pilsētās. Rīgā  hakatona dalībnieki meklēs risinājumus satelītu datu izmantošanai viedā un klimatam draudzīgā pilsētu pārvaldīšanā. Komandām būs jārisina Salacgrīvas novada, Cēsu, Jelgavas, Liepājas un Valmieras pašvaldības vai pašu definēti izaicinājumi, kas saistīti ar klimata pārmaiņu izraisītajām sekām.

Cēsu pašvaldība vēlas rast risinājumu, kas veicinātu pilsētvides infrastruktūras un materiālu noturību pret ekstrēmu laika apstākļu ietekmi. Cēsīm ir salīdzinoši izteikts reljefs, vēsturiska apbūve, ne visur izbūvēta lietus kanalizācijas sistēma, līdz ar to pēdējo gadu laikā klimata pārmaiņu ietekmē piedzīvotās spēcīgās lietusgāzes radījušas nopietnus izaicinājumus. Savukārt Salacgrīvas novadu uztrauc jūras krasta erozija. Novads no hakatona dalībniekiem gaida risinājumus krasta erozijas ietekmes mazināšanai. Liepāja ar inovācijas palīdzību cer mazināt ostas kompāniju radīto gaisa piesārņojumu, lai uzlabotu iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Gaisa kvalitātes problēmas ir arī par Latvijas viedo pilsētu dēvētajā Jelgavā. Tā rosina hakatona dalībniekus, izmantojot satiksmes intensitātes un meteoroloģiskos datus, piedāvāt risinājumu reģionālās mobilitātes un gaisa kvalitātes uzlabošanai. Iedzīvotāju mobilitāte ir aktuāla arī Valmierai, kas norāda, ka pilsētas ietekmes areāls tiek vērtēts 50 km rādiusā, taču joprojām nav pietiekami daudz zinātniski pamatotu datu, kas ļautu izvērtēt iedzīvotāju mobilitāti uz un no Valmieras. Tas ir nepieciešams ne tikai pilsētas, bet arī sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanas plānošanai. Hakatona dalībniekus Valmiera mudina rast viegli izmantojamus un lielu finanšu slogu neradošus risinājumus iedzīvotāju mobilitātes analīzei.

Hakatons notiks «Copernicus Hackaton» un Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» programmās, to organizē Vides risinājumu institūts (VRI) un RTU Dizaina fabrika. RTU ir «Climate-KIC» pārstāvis Latvijā. «Copernicus» ir lielākā Zemes novērošanas programma pasaulē, tās ietvaros ir izveidota «Sentinel» satelītu flote, kas nodrošina brīvpieejas optiskos, radara datus un aktuālu informāciju par sauszemes, saldūdeņu, jūras un okeānu ekosistēmām. VRI ir «Copernicus Relay» un «Copernicus Academy» tīklu pārstāvis Latvijā.

Plašāk iepazīties ar izaicinājumiem iespējams šeit

Papildu informācija par hakatonu šeit

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. oktobris, 2018 plkst. 10:05

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi