Pasaules mobilo tīklu operatoru organizācija novērtē LMT un RTU sadarbību dronu tehnoloģiju attīstībā

5. septembris, 2019

Pasaules mobilo tīklu operatoru organizācija «GSM Association» (GSMA) oficiālā publicitātes materiālā pievērš uzmanību «Latvijas Mobilā telefona» (LMT) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sadarbībai dronu tehnoloģiju attīstībā.

GSMA publicējusi materiālu (whitepaper), kurā analizēta LMT un RTU attīstīta drona ar mākslīgo intelektu izmantošana dažādās meklēšanas, glābšanas un atjaunošanas misijās. Droni sava kompaktā izmēra un veiklās manevrēšanas dēļ var piekļūt vietām, ko ar citām metodēm būtu grūti un dārgi sasniegt, teikts materiālā. Līdz ar to tie ir piemēroti dažādu objektu atpazīšanai meklēšanas, glābšanas un atjaunošanas misijās. Minēts, ka mākslīgo intelektu var uztrenēt, piemēram, cilvēku, mežu ugunsgrēku vai ūdens piesārņojuma atpazīšanai. Lai meklēšanas un glābšanas misijas būtu veiksmīgas, būtiska ir operatīva precīzas informācijas nodrošināšana.

Pērn plašākai publikai Latvijā tika demonstrēts RTU pētnieku un LMT speciālistu sadarbībā tapis prototips – ar video, infrasarkanās gaismas kamerām un audio sensoriem aprīkots drons, kas izmantojams gan aizsardzības sfērā, lai meklētu un atrastu cilvēkus, gan civiliem mērķiem – cilvēku glābšanai un potenciālu riska zonu noteikšanai. Šī ierīce spēj no gaisa identificēt dažādus objektus, un caur mobilā interneta pieslēgumu nosūtīt īsus galarezultātu saturošus ziņojumus komandas punktam, kas atrodas uz zemes. Savukārt šogad RTU un LMT paziņoja par Latvijā nebijušu uzņēmējdarbības un zinātnes sadarbības iniciatīvu «Industriālais doktors», lai sekmētu inovāciju radīšanu Latvijas ekonomikai. Pie metožu kopuma autonomo dronu satiksmes regulēšanai un kontrolēšanai, lai padarītu šo lidaparātu pārvietošanos drošāku un vieglāku, un digitālo ceļu tehnoloģiju izpētes darbiem LMT vajadzībām strādā pirmie divi RTU industriālie doktoranti.

GSMA publicētais materiāls

RTU Sabiedrisko attiecību departaments