Pārtikas hakatonā «Future of Food» otro vietu iegūst RTU studentu komanda

24. februāris, 2020
.
.
.
Foto: Ansis Vegners, Norden.lv

Galveno naudas balvu no mazumtirdzniecības uzņēmuma «Rimi Latvia» 10 000 eiro apjomā pirmajā pārtikas hakatonā Latvijā «Future of Food» dalīja trīs veiksmīgākās idejas, to vidū arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda. 

18.-19. februārī kultūrvietā «Spīdola» 24 stundu garumā norisinājās pārtikas nozares inovāciju hakatons, kura laikā 100 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Islandes, Somijas, Nīderlandes, Horvātijas, Ukrainas, Azerbaidžānas un Saūda Arābijas izstrādāja jaunas idejas ilgtspējīgiem risinājumiem pārtikas nozarē. 

Galvenā naudas balva, 10 tūkstoši eiro, kuru pasniedza sadarbībā ar vienu no vadošajiem mazumtirgotājiem Latvijā «Rimi Latvia», tika sadalīta starp uzvarētāju komandām. Kopumā hakatonā tika prezentētas 16 idejas. Hakatona ietvaros komandas veidoja risinājumus kādā no četriem piedāvātajiem virzieniem: pārtikas atkritumi (food waste), plastmasas ierobežošana, jaunā pārtika (new food) un digitalizācija. Kopumā hakatonā pieteicās vairāk kā 200 dalībnieki no dažādām pasaules valstīm.

Galveno balvu - 5000 eiro tālākai attīstībai - ieguva komanda «JarBuddies», kas izstrādāja produktu fermentēšanas aplikāciju, kas palīdz sekot līdzi procesam un sniedz iespēju sazināties ar citiem fermentācijas entuziastiem. 

Komanda «Broccoli», kas darbojas arī RTU biznesa pirmsinkubatorā « RTU IdeaLAB», ieguva otro vietu un 3000 eiro tālākai idejas attīstībai, kā arī iespēju prezentēt ideju uz lielās skatuves tehnoloģiju konferencē «TechChill». «Broccoli» strādā pie aplikācijas, kas ievadītās receptes pārkonvertē par nepieciešamo produktu sarakstu, kurus var iegādāties interneta veikalā. «Jau apmēram mēnesi darbojāmies RTU biznesa pirmsinkubatorā «ideaLAB», kad uzzinājām par iespēju piedalīties hakatonā,» stāsta komandas dalībnieks Elvijs Rasčevskis. «Sapratām, ka tā būs laba iespēja pastrādāt pie mūsu idejas intensīvāk un iegūt atgriezenisko saiti no citiem dalībniekiem un ekspertiem. Hakatona laikā tiešām izdevās daudz paveikt, saņēmām padomus no mentoriem gan par tehnisko risinājumu, gan mūsu idejas pitch, skaidrāk izkristalizējās biznesa modelis, kā arī esam saņēmuši apstiprinājumu ka gan potenciālajiem lietotājiem, gan pārtikas nozares uzņēmumiem ideja liekas interesanta un vērtīga. Tagad priekšā jau nākamie soļi, jo zinām, kas mums jāsasniedz un kādi rezultāti jāuzrāda, lai sāktu sadarbību ar lielajiem pārtikas izpaltītājiem,» viņš saka.

Pirmsinkubators «RTU IdeaLAB» nodrošina atbalstu jaunām vai esošām RTU studentu biznesa idejām, veicinot jaunu komercdarbības aktivitāšu uzsākšanu, sniedzot atbalstu biznesa idejas izstrādei un sākotnējai pārbaudei. Tā ir viena no  programmas «RTU inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001) aktivitātēm. Vērienīgā programma vērsta uz inovatīvās domāšanas, jaunrades prasmju un uzņēmējspēju attīstītu studentos. Vairāk informācijas − rtu.lv/inovaciju-granti

Trešās vietas ieguvēji komanda «Green Bytes» no Islandes, kuri piedāvāja platformu, kas apkopo informāciju no dažādiem restorāniem, lai paredzētu konkrētu pasūtāmo preču skaitu, kā rezultātā tiktu samazināti pārtikas atkritumi, turpmākajai projekta izstrādei saņēma 2000 eiro. 

Simpātijas balvu no kopstrādes telpas «Workland Telegraph», dāvinot bezmaksas darba vietu trim mēnešiem, saņēma komanda «FoodCast» no Latvijas, kurā darbojās arī RTU absolvents Reinis Skorovs. Viņš jau piedalījies arī citās RTU un «EIT Food» organizētās aktivitātēs, piemēram, «EIT Food» «Inovāciju balvā» ar uzņēmumu «Kedeon», kas piedāvā tehnoloģiju, kas ļauj precīzi izsekot temperatūras izmaiņām pārtikas produkta ražošanā un pārvadāšanā, tā samazinot zaudējumus un riskus veselībai. Hakatonā komanda «FoodCast» piedāvāja uz šīs tehnoloģijas balstītu risinājumu, kas palīdzētu samazināt pārtikas atkritumus, monitorējot produkta svaigumu. 

Hakatonu «Future of Food» organizēja Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, «EIT Food Hub Latvia», Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrika un Nīderlandes Karalistes vēstniecība Latvijā sadarbībā ar aģentūru «Helve». Hakatonu atbalstīja «Rimi Latvia».

«EIT Food» ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (European Institute of Innovation & Technology – EIT) zināšanu un inovāciju kopiena, kurai Rīgas Tehniskā universitāte pievienojās 2019. gadā, iegūstot tiesības Latvijā veidot inovāciju un koprades kontaktpunktu jeb HUB. Papildu informācija par «EIT Food HUB Latvia».

RTU Dizaina fabrika ir inovāciju un uzņēmējdarbības platforma ar Baltijā vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu, kvalificētiem ekspertiem un zinātnisko atbalstu uzņēmējiem un studentiem, lai radītu inovācijas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus. RTU Studentu parlaments ir vecākā studējošo pašpārvalde Latvijā.

Par pirmā pārtikas hakatona Latvijā «Future of Food» rezultātiem un to, ka tehnoloģiju maratoni kļūst arvien popularāki, ziņo arī laikraksta «Latvijas Avīze» pielikums «Latvijas Bizness».

Savukārt ar secinājumiem pēc pārtikas hakatona «EIT Food HUB Latvia» vadītāja Liene Briede un Ziemeļvalstu ministru padomes biroja Latvijā padomniece Maija Kāle dalās Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmjā». 

Future of Food Hackaton

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

24. februāris, 2020 plkst. 12:48

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi