Par biomateriālu jomā erudītākajiem atzīst Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnus

28. aprīlis, 2023
Erudīcijas konkursa «BIO-GO-Higher» finālisti. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Trešajā Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) erudīcijas konkursā vidusskolēniem «BIO-GO-Higher» uzvar Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda, augstus rezultātus uzrāda arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas skolēni.

Balvā Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnu komanda iegūst ceļojumu uz Šveici un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri, vienu no pasaulē vadošajiem biomateriālu pētniecības centriem – AO Pētniecības institūtu Davosā. Institūtā skolēniem un viņu mentoram būs iespēja iesaistīties biomateriālu pētniecības procesā.

«Vēlaties aizraujošu dzīvi? Nodarbojieties ar zinātni! Šis konkurss daudziem ir pirmais solis zinātnē, inovācijās, universitātē. Pirms vairāk nekā 100 gadiem RTU profesors Vilhelms Ostvalds saņēma Nobela prēmiju par pētījumiem ķīmijā. Iespējams kāds no Jums nākotnē kļūs par otro Nobela prēmijas laureātu. Draudzējieties ar zinātni un turpiniet to, ko esat sākuši, piedaloties šajā erudīcijas konkursā!» uzrunājot finālistus, vēlēja RTU rektors Tālis Juhna.

Erudīcijas konkursu BBCE rīko, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā. Tajā piedalās 10. un 11. klases skolēnu komandas, visu mācību gadu risinot BBCE Latvijas partneru – RTU, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), RSU Stomatoloģijas institūta un Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) – sagatavotus uzdevumus ķīmijā, fizikā, bioloģijā un medicīnā.

Komandu cīņa visa mācību gada garumā bija sīva, vairāku komandu kopvērtējums bija vienāds vai to šķīra vien viens punkts. Finālā iekļuva 11 komandas. Līderi – Cēsu Valsts ģimnāzija, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija un RTU Inženierzinātņu vidusskola –, uzrādot augstus rezultātus visa konkursa gaitā, kopvērtējumā būtiski apsteidza sekotājus.

Konkursa rezultāti apliecina, ka biomateriālu jomā erudīti skolēni mācās arī Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā, kuras komanda ieguva ceturto vietu, Bauskas Valsts ģimnāzijā un Jūrmalas Pumpuru vidusskolā, kuru komandas dalīja piekto vietu, kā arī Ogres Valsts ģimnāzijā, Siguldas Valsts ģimnāzijā, Daugavpils Valsts ģimnāzijā un Daugavpils valstspilsētas vidusskolā. Konkursa rezultāti.

Cīņu par uzvaru konkursā sāka 20 komanda, bet interese par dalību tajā bija vēl lielāka – atlases kārtā startēja 33 komandas.

Konkursa fināla notika ar uzņēmumu «Armgate», «Biotecha», «Kinetics Nail Systems», «Valmieras stikla šķiedra», «SpirulinaNord», «Stenders» un zīmolu «Kārums», «Gardu muti», «Carlos’ Bugs» un «Musli Graci» atbalstu. Konkursa organizētāji ir pateicīgi arī citiem uzņēmumiem un organizācijām, kas sniedza atbalstu konkursa norisei un rūpējās par balvām to uzvarētājiem, – «Olainfarm», «Benu aptieka», «Aneva», «HazelDate», «Sirowa group», «Adrona», «Animalab», «BioAvots» un Valsts Asinsdonoru centram.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmē ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.

TIek apbalvoti «BIO-GO-Higher» konkursa uzvarētāji

RTU Sabiedrisko attiecību departaments