Notiks universitāšu rektoru un politiķu priekšvēlēšanu diskusija par augstāko izglītību un zinātni

11. maijs, 2022
.
.
.

Pirms gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, akcentējot aktuālos augstākās izglītības un zinātnes jautājumus, norisināsies sešu Latvijas universitāšu rektoru un sešu populārāko politisko partiju pārstāvju diskusija «6 pret 6». Tā notiks trešdien, 25. maijā, plkst. 15.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6. Diskusiju organizē Latvijas Universitāšu asociācija (LUA).

Diskusija, pirms vēlēšanām pie viena galda tiekoties visu Latvijas universitāšu vadībai un populārāko politisko partiju līderiem, tiek rīkota, lai iepazīstinātu politiķus ar augstākās izglītības aktuālākajām problēmām, kas būtu jārisina nākamajai Saeimai, kā arī lai uzklausītu partiju redzējumu par konkrētajiem jautājumiem un palīdzētu tām veidot kvalitatīvu programmatisko piedāvājumu izglītības un zinātnes jomā, jo partijas vēl var saturiski papildināt savas priekšvēlēšanu programmas.

«Jaunu pētniecības rezultātu radīšana un to pārnese uz tautsaimniecību nodrošina ekonomisko stabilitāti un līdz ar to arī valsts drošību un attīstību. Mums ir spēcīgi mācībspēki un zinātnieki, bet nav noslēpums, ka mums katastrofāli trūkst finansējuma. Mēs atkal skatāmies uz kaimiņiem Igauņiem – Tartu Universitāte, kas pilnībā tiek finansēta no valsts, pasaules universitāšu reitingos pakāpusies visaugstāk, tās apgrozījums ir ap 200 miljoniem eiro, turklāt tas palielinās gadu no gada. Šāds budžets nav nevienai Latvijas augstskolai. Latvijas piešķirtais finansējums zinātnei un augstākajai izglītībai aizvien ir 2008. gada līmenī, tikmēr kvalitātes kritēriji, kas jāpilda augstskolām, pazemināti netiek. Pašlaik Latvijas augstskolām lielākā daļa finanšu līdzekļu ir jāpiesaista no ārējiem avotiem. Mēs to prasmīgi spējam paveikt, turklāt radot būtisku pienesumu visai Latvijas tautsaimniecībai, tomēr ar šādu valsts atbalstu cerības uz Latvijas augstskolu iekļūšanu pasaules TOP 500 ir ļoti niecīgas. Konkurētspējīgu universitāšu attīstība ir komplekss jautājums, un politiķu atbildība ir rast finansējumu augstākās izglītības un zinātnes attīstībai,» saka LUA valdes priekšsēdētājs un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors profesors Aigars Pētersons. 

Diskusijas sadaļā par augstāko izglītību LUA iecerējusi aktualizēt jautājumu par STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) un dabaszinātņu studentu skaita atbilstību tautsaimniecības vajadzībām. Tāpat tiks apspriests, vai studiju vietas bāzes finansējums atbilst reālajai situācijai, kā arī universitātes no politiķiem gaidīs atbildes par augstākajai izglītībai un zinātnei svarīgu likumu – Zinātnes universitāšu likuma un Augstskolu un zinātniskās darbības likuma – iespējamo virzību. 

Savukārt zinātnes sadaļā universitāšu vadība aicinās politiķus atbildēt uz jautājumiem par finansējumu pētniecībai un attīstībai, jo tā apjoms un ekosistēma veicina inovāciju un jaunuzņēmumu radīšanu, kas, savukārt, ir pamatā tautsaimniecības attīstībai. Iecerēts arī apspriest jautājumu par atbalstu jaunajiem zinātniekiem, lai veicinātu viņu piesaisti zinātniskajām institūcijām. 

Šie temati ir izvēlēti, jo Latvijā ir aktuāls jautājums par augstākās izglītības un zinātnes konkurētspēju starptautiskajā mērogā, kā arī par ieguldījumu tautsaimniecībā. 

Diskusijā piedalīsies RSU rektors Aigars Pētersons, RTU rektors Leonīds Ribickis, Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks, Latvijas Lauksaimniecības universitātes kanclers Ziedonis Helvigs, Daugavpils Universitātes zinātņu prorektors Arvīds Barševskis un Liepājas Universitātes rektore Dace Markus.

Uz tikšanos ar universitāšu vadību aicinātas pēc reitingu tabulām populārākās partijas. «Jauno Vienotību» (JV) pārstāvēs Arvils Ašeradens, Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) – Viktors Valainis, Nacionālo apvienību (NA) – Ieva Siliņa, «Saskaņu» – Edgars Kucins, «Attīstībai/Par!» – Juris Pūce un «Progresīvos» – Antoņina Ņenaševa. 

Uz diskusiju aicināts ikviens interesents, pirms tam aizpildot reģistrācijas anketu – ej.uz/6pret6

Diskusijas tiešraide paredzēta arī RTU mājaslapā un RTU Facebook lapā.

Šī nebūs pirmā politiķu un universitāšu vadības priekšvēlēšanu diskusija. Pirmā notika 2018. gadā, pirms 13. Saeimas vēlēšanām. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. maijs, 2022 plkst. 12:32

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi