Norvēģijas Karalistes vēstniecības un Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvji RTU izzina, kā olu čaumalas pārtop inovatīvos biomateriālos

9. februāris, 2023
.
.
.
Foto: Elīna Karaseva, RTU

Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētnieki iepazīstina Norvēģijas Karalistes vēstniecības un Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvjus ar projektu, kurā izstrādā un attīsta jaunu tehnoloģiju olu čaumalu pārstrādei biomateriālos kaulaudu atjaunošanai. 

Projekts «Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai (EGGSHELL)» (Nr. EEA-RESEARCH-85) ir viens no Baltijas pētniecības programmas projektiem. Programma tiek īstenota Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu ietvaros, kurus finansiāli atbalsta Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija (No. EEZ/BPP/VIAA/2021/1). RTU projektu īsteno sadarbībā ar Oslo Universitāti (UiO), Reikjavīkas universitāti (RU) un Tallinas Tehnoloģiju universitāti (TalTech).

Viesojoties RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā, Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāve Elin Graae Linnestad kopā ar Norvēģijas vēstniecības padomniecēm Agnesi Cimdiņu, Ivetu Medvidu un praktikantiem Sara Aurora Meyer un Magnus Johannesen Lysrud tikās ar projekta vadītāju, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes vadošo pētnieci Dagniju Loču. Viesi iepazinās ar centra infrastruktūru zinātnisko projektu ieviešanai, pārrunāja projekta īstenošanas komandas sadarbības efektivitāti un modeļus, izaicinājumus, kas radušies projekta ieviešanas gaitā, kā arī iespējas, ko sniedz multidisciplinārā sadarbība starp Latviju, Norvēģiju, Īslandi un Igauniju.

Lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra darbību un zinātnieku ikdienu, viesiem bija iespēja piedalīties kaula neorganiskās komponentes sintēzes procesā, ko demonstrēja EGGSHELL projekta vadošais pētnieks Kristaps Rubenis un zinātniskā asistente Signe Zemjāne.

EGGSHELL projekta mērķis ir izstrādāt jaunu koncepciju olu čaumalu pārstrādei nākamās paaudzes biomateriālos kaulaudu atjaunošanai. Projekta ietvaros RTU zinātnieki sintezē amorfo kalcija fosfātu, projekta partneri no TalTech universitātes no sintezētā amorfā kalcija fosfāta veido makroporainas pamatnes, bet zinātnieki no RU un UiO raksturo un vērtē iegūto materālu biosaderību, lai perspektīvā tos varētu izmantot implantmateriālu izgatavošanā. 

D. Loča norāda – lai gan ir daudz informācijas par olu čaumalu izmantošanu kristālisku kalcija fosfātu (piemēram, hidroksilapatīta un trikalcija fosfāta) sintēzei, to izmantošana amorfā kalcija fosfāta ieguvē nav plaši pētīta. Tas, galvenokārt, saistīts ar amorfā kalcija fosfāta metastabilitāti. 

Projektā olu čaumalas tiek izmantotas kā izejviela – kalcija avots – amorfā kalcija fosfāta sintēzei, no kura tiks iegūtas jaunas, porainas, dabīgajiem kaulaudiem līdzīgas keramikas pamatnes. Ar laboratorijā sintezētiem amorfajiem kalcija fosfātiem var aizstāt kaula neorganisko daļu, kas nozīmē, ka tos var izmantot kaula lūzumu un citu saslimšanu ārstēšanai, kas saistītas ar kaulu masas zaudēšanu. Lai olu čaumalas tiktu izmantotas pilnībā, pārstrādājot tās produktā ar augstu pievienoto vērtību, projekta ietvaros no olu čaumalu membrānām tiek ekstrahētas olbaltumvielas, kurām raksturīgs augsts bioaktīvo vielu saturs un antibakteriālas īpašības. Iegūtās olbaltumvielas paredzēts izmantot iegūto poraino keramisko pamatņu pārklāšanai, tā piešķirot materiālam unikālas īpašības.

Norvēģijas vēstniecības vizīte Rīgas Biomateriālu un Inovāciju attīstības centrā

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. februāris, 2023 plkst. 13:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi