No augu atliekām līdz biodegvielai

9. novembris, 2017
Linda Mežule. Foto: Elīna Karaseva, RTU

«Mūsu izstrādātā sistēma no citām atšķiras ar to, ka biodegvielas ieguvei neko nevajag sadedzināt vai apstrādāt ar ķīmiju. Degvielu taisa mikroorganismi – baktērijas», par kopā ar kolēģiem radīto iekārtu, kurā iespējams saražot biodegvielu no dažādiem lauksaimniecības atkritumiem, intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» stāsta Linda Mežule, «RTU Gada jaunā zinātniece», Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas asociētā profesore.

RTU izstrādātā tehnoloģija biodegvielu ražo no dažādām augu atliekām – salmiem, zāles, biešu lakstiem, pat draudīgā latvāņa. No šīm izejvielām ražot biodegvielu gan ir sarežģītāk nekā no graudiem vai cukurbietēm. Taču RTU pētnieki vēlas attīstīt tehnoloģiju, kas ražo degvielu no tā, ko citādi nāktos izmest atkritumos. Lai tiktu pie biodegvielas, vispirms no zaļās masas jāizdala cukura sīrups. Pēc tam to attīra, lai iegūtu glikozi, ko dod ēst baktērijām, kas ēdot vairojas un ražo noderīgus produktus.

Jā, jau tagad pasaulē ir rūpnīcas, kur ar līdzīgām metodēm ražo biodegvielu, taču RTU pētniecības niša ir meklēt veidu, kā biodegvielu savā saimniecībā ar samērā vienkāršām metodēm varētu ražot katrs vidējs zemnieks.

Lindas sirdslieta ir dzeramā ūdens pētīšana, taču pievērsusies arī biodegvielas izpētei, jo tā ir aktuāla joma, kam varēja iegūt valsts finansējumu. Lai nezaudētu kompetenci dzeramā ūdens pētniecības jomā, jaunā pētniece aizvien aktīvi iesaistās kolēģu pētījumos par šo tēmu. Studējot doktorantūrā, viņa pētīja, kā noteikt baktēriju klātbūtni dzeramajā ūdenī ātrāk, nekā tas iespējams ar klasiskām metodēm.

Linda strādājusi arī citās darba vietās, taču sapratusi, ka darbs pētniecībā viņai ir vispiemērotākais, jo tieši tajā gūst vislielāko gandarījumu. Vienlaikus zinātniece arī atzīst, ka darbam laboratorijā šobrīd iznāk veltīt vien 20 procentus darba laika, jo daudz laika aizņem ar zinātnisko projektu vadīšanu saistītais administratīvais darbs.

Visu rakstu var izlasīt laikraksta «Latvijas Avīze» 8. novembra numurā.

Interviju ar Lindu Mežuli var klausīties arī LR1 arhīvā, raidījuma «Zināmais nezināmajā» 9. novembra ierakstā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

9. novembris, 2017 plkst. 15:06