NATO Parlamentārās asamblejas delegācija iepazīstas ar RTU pētījumiem un inovācijām

10. maijs, 2022
.
.
.
NATO Parlamentārās asamblejas delegācija RTU iepazinās ar virtuālās realitātes pētījumiem, kas notiek, izmantojot liela kustību diapazona robotizēto simulatoru. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Otrdien, 10. maijā, NATO Parlamentārās asamblejas (NATO PA) delegācija, viesojoties Latvijā, iepazinās arī ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un zinātnieku pētījumiem drošības jomā. 

NATO PA deputāti Rīgā bija ieradušies, lai apspriestu drošības stiprināšanu reģionā, un, iepazīstoties ar jaunajām tehnoloģijām un inovācijām militārajā izpētē, apmeklēja arī RTU, kur tikās ar RTU rektoru Leonīdu Ribicki, zinātņu prorektoru Tāli Juhnu, viņa vietnieku Gati Bažbaueru, kā arī apmeklēja RTU Laboratoriju māju, lai uzzinātu, kāda zinātniskā darbība tiek veikta, izmantojot liela kustību diapazona robotizēto simulatoru. 

Viesi varēja uzzināt, kā RTU sadarbojas ar Latvijas Aizsardzības ministriju militāro pētījumu jomā, kā arī kādi ir zinātnieku pētījumiem dažādās citās jomās, piemēram, enerģētikā, izstrādājot sistēmu, kas mašīnbūvniecībā izmantojamajiem robotiem palīdz ietaupīt enerģiju. Tāpat viesi uzzināja, kādus pētījumus RTU zinātnieki veic alternatīvās enerģijas jomā, kā veido digitālos dvīņus ēkām RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņā, kā notiek zinātnieku sadarbība ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) un Eiropas Kosmosa aģentūru. NATO PA delegācija tika iepazīstināta arī ar tehnoloģiju pārneses jeb valorizācijas procesu RTU, kā arī ar atbalstu studentiem, veicinot viņu inovatīvo domāšanu un uzņēmējdarbību. 

Apmeklējot RTU Laboratoriju māju, NATO PA iepazinās ar virtuālās realitātes pētījumiem, kas notiek, izmantojot liela kustību diapazona robotizēto simulatoru. Šī sistēma ir balstīta uz liela izmēra robota roku, kuras celtspēja ir 600 kilogramu, un šai rokai piestiprinātu speciāli sagatavotu virtuālās realitātes kabīni, kurā iespējams atrasties cilvēkam. Robotam darbojoties, tiek radīta vienota kustības un virtuālā attēla iedarbība uz cilvēku, tāpēc šo robotu var izmantot dažādiem simulācijas treniņiem. Piemēram, iespējams radīt sajūtu, ka cilvēks sēž lidaparātā un to vada, un šī simulācija tika demonstrēta arī viesiem. 

Parlamentārieši no NATO PA Aizsardzības un drošības komitejas Nākotnes drošības un aizsardzības spēju apakškomitejas no 9. līdz 11. maijam viesojas Latvijā. Vizītes laikā tiek pārrunāti izaicinājumi, ko rada Krievijas karš Ukrainā, cīņa pret dezinformāciju, kā arī robežu drošība un vēl citi jautājumi. 
Latvijā NATO PA tiekas ar Saeimas pārstāvjiem, apmeklē Nacionālo bruņoto spēku aviācijas bāzi Lielvārdē, kā arī Ādažu militāro bāzi. Ar pētījumiem militārajā jomā viesi iepazīstas arī uzņēmumā «Latvijas Mobilais Telefons».

NATO PA ir 1955.gadā dibināta konsultatīva starpparlamentāra organizācija, kas apvieno Ziemeļatlantijas līguma organizācijas valstu parlamentāriešus.

PA veido būtisku saikni starp NATO un dalībvalstu parlamentiem, stiprina politisko dialogu, kā arī veicina sabiedrības atbalstu alianses politikai. Tā nodrošina demokrātisku kontroli pār bruņotajiem spēkiem, uzlabo izpratni par galvenajiem drošības jautājumiem un sekmē lielāku NATO politikas pārskatāmību, kā arī palīdz stiprināt transatlantiskās attiecības, kas ir alianses pamatvērtība, kā arī savstarpēji papildinošu sadarbību ar Eiropas Savienību.

NATO Parlamentārās asamblejas delegācija iepazīstas ar RTU pētījumiem un inovācijām

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

10. maijs, 2022 plkst. 17:38

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi