Ministru prezidents: Latvija CERN uzskata par nozīmīgu partneri zinātniskajā jomā

21. septembris, 2017
.
.
.

Latvija Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) saskata kā nozīmīgu partneri zinātniskās un tehniskās kapacitātes celšanai un inovāciju pārnesei no zinātnes uz ražošanu, jo valsts var piedāvāt savu pienesumu virknei šīs organizācijas projektu. Tā trešdien, 20. septembrī, uzturoties vizītē CERN, apliecināja Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis. Valdības vadītāja vizīte CERN ir RTU piecu gadu mērķtiecīga darba rezultāts, jo, sākot sadarbību ar CERN, RTU apņēmās veicinās Latvijas iestāju šajā pētniecības centrā, kas jau 60 gadus ir galvenais daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centrs pasaulē.

Vizītes ietvaros M. Kučinskis tikās ar CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti (Fabiola Gianotti), lai pārrunātu Latvijas un CERN sadarbības iespējas, kā arī iepazinās ar CERN veiktajiem eksperimentiem un zinātniskajiem sasniegumiem. Kopā ar viņu CERN viesojās arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps.

RTU jau kopš 2012. gada ir noslēgusi savu sadarbības līgumu ar CERN un sekmīgi ar to sadarbojas vairākos zinātniskajos projektos. RTU un CERN līgums savā ziņā ir unikāls dokuments, jo ierastā prakse liecina, ka CERN sadarbības līgumus slēdz ar valstīm. Jau piecus gadus, balstoties uz šo līgumu, RTU zinātnieki un doktoranti dodas studiju vizītēs uz CERN. Tur viesojušies arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni, un patlaban savus pētījumus CERN veica vairāki RTU jaunie zinātnieki.

RTU zinātnieku grupa piedalās arī starptautiskā CERN projektā, lai izstrādātu tehnoloģijas un materiālus Lielajam hadronu paātrinātājam, kas  ir apjomīgākais un sarežģītākais zinātniskais instruments pasaulē un ar kura palīdzību tika atklāts Higsa bozons. Paātrinātāju nepieciešams pilnveidot, tāpēc 40 zinātnieku no 18 valstīm meklēs jaunus risinājumus un konceptus tā darbībai. Šā gada maijā Latvijā sekmīgi norisinājās CERN zinātnes nedēļa, Latvijas iedzīvotājus iepazīstinot ar CERN.

RTU rosināta, soli tuvāk CERN spērusi arī valsts — CERN viesojušies un ar pētniecības centra darbību iepazinušās vairākas augstas valsts amatpersonas. Latvija saskata potenciālu piedalīties skaitļošanas un IT pētījumos CERN datu centram un eksperimentu datu apstrādei. Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultāte ir ieinteresēta fundamentālās fizikas studiju stiprināšanā un augsto enerģiju teorijas kursu izstrādē sadarbībā ar CERN.

CERN dibināta 1954. gadā un tur veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību. Tieši CERN ir izgudrots internets un pirms dažiem gadiem, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, atklāts Higsa bozons.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

21. septembris, 2017 plkst. 10:28

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi