LTV stāsta par RTU seno grāmatu krātuvēm

18. aprīlis, 2017

Lepojamies, ka tāda bagātība ir tikai mums! Tā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pārstāvji saka par inženierzinātņu seno literatūru, ko augstskolas mācībspēki pratuši nosargāt līdz mūsdienām. LTV raidījums «Panorāma» stāsta par šogad janvārī darbu sākušo RTU Zinātniskās bibliotēkas Retumu lasītavu un Arhitektūras fakultātes grāmatu krātuvē atrodamajām vērtībām.

Retumu lasītavas vadītāja Brigita Ālere raidījumā rāda vecāko Zinātniskās bibliotēkas krājumā esošo grāmatu – 1724. gadā izdoto vācu zinātnieka Jakoba Leupolda enciklopēdiju «Theatrum Machinarum», kurā apkopota informācija par visiem izgudrojumiem, par mašīnām līdz grāmatas izdošanas gadam.

Raidījums ieved arī RTU Arhitektūras fakultātes grāmatu krātuvē, kurā glabājas arhitektūras klasika un grāmatas par pilsētbūvniecību. Vecākā grāmata fakultātes krātuvē ir no 17. gadsimta vidus – no 1647. gada, stāsta RTU Arhitektūras fakultātes bibliotekāre Ruta Doveika.

Kā norāda LTV žurnāliste Judīte Čunka, domājams, ka šādas grāmatas nav nekur citur Latvijā, ja nu vienīgi kādā privātā kolekcijā. Viņa arī norāda, ka RTU Arhitektūras fakultātes profesors Jānis Krastiņš esot viens no retajiem, kas protot izlasīt «veco vācu valodu». J. Krastiņš raidījumā stāsta, ka studenta gados šīs grāmatas izmantojis arhitektūras studijās. «Ir jāizprot tā klasika, uz kuras balstās arhitektūra,» saka J. Krastiņš, norādot, ka tagad arhitekti visu zīmē datoros. Viņaprāt, senās grāmatas nav zaudējušas savu aktualitāti arī mūsdienās, jo «ģeometrisks ķermenis ir ģeometrisks ķermenis». Ieskatīšanās foliantos studentiem palīdzētu dziļāk saprast likumsakarības. «Nezinot saknes, no kurām mēs augam, mēs varam tikai nokalst, nevis ziedēt un dot augļus, attīstīties,» saka profesors.

LTV raidījuma «Panorāma» sižets (16.04.2017.)

18. aprīlis, 2017 plkst. 12:29