Latvijas Zinātņu akadēmija piešķir vārdbalvas RTU absolventiem un jaunajiem zinātniekiem

19. janvāris, 2023

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) vārdbalvas un jauno zinātnieku balvas piešķir vairākiem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes zinātniekiem un absolventiem.

Emīlijas Gudrinieces vārdbalvu ķīmijā par darbu «Triboelektriskais efekts polimēru sistēmās: virsmas lādiņa veidošanās un enerģijas savākšana» LZA piešķir RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūta pētniekam Linardam Lapčinskim (zinātniskie vadītāji LZA īstenie locekļi Andris Šutka, Māris Knite).

Savukārt Vitauta Tamuža balvu mehānikā saņem RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes absolvents Ivo Vaicis par darbu «Mehānisko sistēmu elementu formas optimizācija, ievērojot nenoteiktību» (zinātniskie vadītāji Dr.sc.ing. Aleksandrs Januševskis, Dr.sc.ing. Jānis Auziņš). I. Vaicis pērn aizstāvēja promocijas darbu.

Pērn promocijas darbu aizstāvēja arī Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes absolvents Lūkass Tomass Lukašēvics. Viņam LZA piešķir Edvīna Vedēja balvu par izciliem sasniegumiem organiskajā ķīmijā par darbu «Kobalta katalizēta C-H saites funkcionalizēšana» (zinātniskā vadītāja Liene Grigorjeva). L.T. Lukašēvics iepriekš saņēmis arī LZA jaunā zinātnieka balvu.

Šogad jauno zinātnieku balvu LZA pasniedz RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes maģistram Artūram Spergam par darbu «Dzelzs katalizēta fluormetilēngrupas pārnese no sulfonija sāliem» (zinātniskais vadītājs Dr.sc.nat. Jānis Veliks).

Savukārt par neatlaidīgu darbu jauniešu piesaistīšanā zinātnei LZA Artura Balklava balvu zinātnes popularizēšanā saņem RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolotāja, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta pētniece Virgīnija Vītola.

Kopumā LZA Senāts 17. janvārī apstiprināja desmit LZA vārdbalvu, to skaitā sešu jaunajiem zinātniekiem, un piecu jauno zinātnieku balvu laureātus. Vairāk informācijas.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. janvāris, 2023 plkst. 17:15