Latvijas zinātnieki un uzņēmēji pauž atbalstu valsts dalībai CERN

17. jūlijs, 2017
.
.

Latvijas uzņēmēji un zinātnisko institūciju pārstāvji ir izteikuši atbalstu Latvijas uzsāktajam ceļam uz pilnvērtīgas dalībvalsts statusu Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN). Šādu nostāju uzņēmēju pārstāvji pauda, tiekoties ar Ministru prezidenta biroja, Ekonomikas ministrijas, Ārlietu ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvjiem. Savukārt zinātnieki par nepieciešamību iestāties CERN vienojās, tiekoties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pārstāvjiem.

Latvijas dalība Eiropas augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā Latvijas zinātniekiem dotu iespēju tieši piedalīties CERN zinātniskajos projektos, kas veicinātu zinātnes attīstību Latvijā. Un tas attiecas ne tikai uz daļiņu pētniecību, bet arī uz inženierzinātnēm, jo CERN zinātniskajai darbībai ir nepieciešams inženiertehnisks aprīkojums, ko rada augsti kvalificēti inženieri. 

Savukārt Latvijas uzņēmējiem Latvijas dalība CERN pavērtu plašas praktiskas sadarbības iespējas ar CERN, jo viņi varēs piedalīties CERN pasūtījumos un ražot, un piegādāt zinātnei nepieciešamo aprīkojumu, tā palīdzot attīstīties Latvijas ekonomikai.

CERN ir nopietns biznesa partneris, tāpēc sadarbība garantē stabilus ilgtermiņa kontraktus. CERN nav saistoši ES normatīvie akti, tāpēc iepirkuma procedūras ir vienkāršākas, ātrākas un īpaši domātas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Tiek arī ievērots «ģeogrāfiskā balansa un godīgas proporcijas» princips, un Latvijai CERN būtu savs industriālo attiecību pārstāvis, veicinātu, lai CERN pasūtījumi nonāktu tieši Latvijas uzņēmumos.

Simboliski atbalstu Latvijas dalībai CERN ir izteicis arī valdības vadītājs Māris Kučinskis. Maijā, kad Latvijā norisinājās CERN zinātnes nedēļā, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis CERN amatpersonām nodeva M. Kučinska parakstītu vēstuli, kurā viņš apliecina, ka Latvija ir gatava sākt procesu, lai iestātos CERN sākumā asociētās, bet vēlāk — dalībvalsts statusā. 

CERN jau 60 gadus ir pasaulē lielākais un modernākais zinātniskās pētniecības centrs. Tas atrodas Šveicē, to veido 22 dalībvalstis un sešas asociētās valstis, un tur strādā 16 000 zinātnieku. CERN nav tieša sakara ar kodolenerģiju — tas ir galvenais daļiņu fizikas izpētes, inovāciju centrs, kurā notiek visprogresīvākie zinātniskie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību. Tieši CERN ir izgudrots internets un pirms pieciem gadiem, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, pierādīta Higsa bozona eksistence. 
 

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. jūlijs, 2017 plkst. 11:37

Līdzīgi raksti

Ziņas

_