Latvijas studenti iegūst bronzu pasaulē lielākajās biotehnoloģiju inovāciju sacensībās

9. novembris, 2022
.
.
.
Foto: iGEM

Latvijas studentu komanda pasaulē lielākajās biotehnoloģiju inovāciju sacensībās «International Genetically Engineered Machine» (iGEM) iegūst bronzas medaļu par ideju sintezēt krocīnu – ķīmisku vielu, kas sastopama safrānā un kam piemīt vērtīgas medicīniskas īpašības. 

Komandā darbojas studenti no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) – Jānis Strazdiņš, Roberts Ozols, Uģis Vēvers, Reinis Muižnieks, Jānis Daugavietis, Laura Drunka, Anna Līna Bula, Santa Kliedere, Nityanand Jain – un Olavs Rāciņš no Jūtas universitātes ASV. Viņi ar rauga palīdzību mēģina sintezēt krocīnu. Šobrīd krocīns, kam piemīt pretiekaisuma un pretvēža īpašības, tiek iegūts no auga Crocus sativus jeb safrāna, un var maksāt līdz pat desmit tūkstošiem eiro kilogramā. Studenti izmanto lētu un plaši pieejamu R. toruloides raugu, kurā dabīgi ir atrodami krocīnam līdzīgi ķīmiski savienojumi. 
Līdz konkursam komandai gan vēl nebija izdevies sintezēt krocīnu, taču tā turpina aktīvi darboties, turklāt par komandu un tās iecerēm iGEM interesi izrādīja vairāki Francijas kosmētikas ražotāji. 

Sintētiskā bioloģija pasaulē strauji attīstās. iGEM mērķis ir veicināt dažādu problēmu risināšanu no sintētiskās bioloģijas perspektīvas, starpnozaru komandām strādājot kopā gan laboratorijās, gan ārpus tām, lai izveidotu un tālāk attīstītu risinājumu aktuālām vides, medicīnas vai industriālai problēmām, izmantojot jaunākās molekulārās bioloģijas metodes.

Latvijas studenti papildu zinātniskajai darbībai sadarbojas ar citām iGEM komandām no Eiropas un ārpus tās, ir vadījuši vieslekcijas par zinātni bērniem, lai viņus izglītotu par sintētisko bioloģiju un biotehnoloģiju, kā arī dotu ieskatu par karjeru zinātnē.

Pirmā Latvijas komanda dalībai biotehnoloģiju inovāciju sacensībās tika izveidota  šā gadā pavasarī. Latvijas komandas pārvaldnieka lomu uzņēmās RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, studentiem palīdzēja mentora Anna Stikāne un Jānis Liepins no LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta, un Aigars Lavrinovičs no RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas. Komanda darbojas un projektu izstrādā LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģiju institūta, Organiskās sintēzes institūta un Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijās.

Komandas izveidi koordinē nodibinājums «Biocatalyst», pulcējot kopā bakalaura un maģistra līmeņa studentus no lielākajām zinātnes universitātēm. Komanda ir piesaistījusi finansiāla atbalstu 34 tūkst. eiro apmērā no SIA «Mikrotīkls», «Roche Akadēmijas», LU Fonda, LU studentu Biznesa inkubatora un Studentu Padomes.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. novembris, 2022 plkst. 14:06

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi