Latvijas, Lietuvas un Igaunijas augstskolu partneri apspriež maģistrantūras programmas izveidi daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās

27. aprīlis, 2023
.
.
.
Jauno maģistrantūras studiju programmu daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās veido RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts kopā ar Latvijas Universitāti (LU), Viļņas Universitāti, Kauņas Tehnoloģiju institūtu un Tartu Universitāti

Ir uzsākts darbs pie maģistrantūras studiju programmas izveides daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās, tāpēc 27. aprīlī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tikās partneri – Baltijas valstu universitāšu pārstāvji – un apsprieda dažādus programmas aspektus. Jaunā programma tiek veidota, lai nodrošinātu studiju iespējas daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās tiem Latvijas jauniešiem, kuri nākotnē potenciāli varētu sadarboties ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), nodrošinot ilgtspējīgu un jēgpilnu Latvijas dalību CERN. 

Jauno programmu veido RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts kopā ar Latvijas Universitāti (LU), Viļņas Universitāti, Kauņas Tehnoloģiju institūtu un Tartu Universitāti. 

Maģistrantūras programma iecerēta kā viens no studentu sagatavošanas posmiem studijām RTU un LU kopējā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas». Iecerēts, ka maģistrantūras programma sniegs padziļinātas zināšanas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomās un tajā tiks iekļauti vairāki pašreizējie doktorantūras programmas kursi, tā doktora līmeņa studentiem sniedzot plašākas iespējas tālākai specializācijai.  

RTU un LU jau divus gadus īsteno doktorantūras programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kas veidota sadarbībā ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) zinātniekiem. Paredzēts, ka primāri tajā studē Latvijas un pārējo Baltijas valstu doktoranti, tā stiprinot vienotu Baltijas izglītības un zinātnes telpu. Minētā ir starptautiski konkurētspējīga programma, kurai ir piesaistīti pasaules līmeņa mācībspēki, arī vadošie CERN un Baltijas valstu speciālisti. 
RTU doktora studiju programmu nodrošina RTU MLĶF Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts, savukārt LU šo programmu atbalsta Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte.

Doktorantūras programma ir sadalīta divās galvenajās zinātnes nozarēs – daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās – un sniedz iespēju studentiem iegūt doktora grādu vienā vai otrā no minētajiem modernās zinātnes avangarda virzieniem.

Programmā tiek sagatavoti speciālisti, kuri ir spējīgi radīt inovācijas, balstoties uz savām zināšanām daļiņu fizikā, paātrinātāju tehnoloģijās, kā arī plašāk – inženierzinātnēs, informācijas tehnoloģiju lietošanā komplicētu procesu vadībā, lielo datu praktiskā apstrādē un izmantošanā zinātnē un tautsaimniecībā, kā arī modernās sensoru un detektoru sistēmās dažādu tehnoloģisku procesu kontrolei un vadīšanai.   

Patlaban Latvija CERN ir uzņemta asociētās dalībvalsts statusā, taču valdība lēmusi, ka jau līdz 2026. gadam Latvija varētu kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas partneri apspriež maģistra programmas “Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas” izveidi

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. aprīlis, 2023 plkst. 15:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi