Latvija pievienojas Eiropas Kosmosa aģentūrai dalībvalsts statusā

1. jūlijs, 2020
Foto: Izglītības un zinātnes ministrija

«Šobrīd gaidāmā ciešākā sadarbība dod iespēju paplašināt mūsu iesaisti Eiropas svarīgākajā kosmosa izpētes organizācijā, veidojot izglītības programmas augsto tehnoloģiju jomā un veicinot Latvijas zinātnieku un uzņēmumu iesaisti globālajos tīklos,» svinīgajā pasākumā, kas veltīts Latvijas kļūšanai par Eiropas Kosmosa (EKA) aģentūras asociēto dalībvalsti, uzsvēra Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors, Latvijas Zinātnes padomes priekšsēdētāja vietnieks akadēmiķis Tālis Juhna.

T. Juhna arī norādīja, ka Latvijai kļūstot par EKA asociēto dalībvalsti un aktīvāk iesaistoties kosmosa industrijā, palielināsies jauniešu interese par STEM jomu. Šim notikumam veltītajā pasākumā 30. jūnijā piedalījās T. Juhna, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins un citi.

Latvijas pievienošanos EKA asociētās dalībvalsts statusā EKA padome apstiprināja 24. jūnijā. Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem tas pavērs jaunas iespējas sadarbībai ar Eiropas kosmosa industriju cilvēkkapitāla izmantošanai augsto tehnoloģiju jomā, kā arī sekmēs augstskolu pētniecības un studiju bāzes attīstību, tādējādi veicinot augstākas pievienotās vērtības tautsaimniecības attīstību Latvijā. Lai līgums stātos spēkā, tas līdz 29. jūlijam jāratificē Saeimai.

EKA konvencija paredz, ka Latvijas kā asociētās dalībvalsts ieguldītais finansējums 3 miljoni eiro gadā vismaz 85% apmērā atgriezīsies Latvijā un nonāks Latvijas augsto tehnoloģiju uzņēmumu un zinātnisko institūciju rīcībā, lai turpinātu attīstīt kosmosa tehnoloģijas, inovācijas, pakalpojumus un to komercializēšanu globālā tirgū. Savukārt daļa finansējuma no dalībvalstu ieguldījuma veido EKA budžetu, ko izmanto EKA infrastruktūras uzturēšanai, jaunu programmu veidošanai un administrēšanai kosmosa nozares tālākai attīstībai.

Plašāka informācija

1. jūlijs, 2020 plkst. 11:07