L. Ribickis: Euroscience Open Forum – mērķis, uz kuru jātiecas arī RTU

28. jūlijs, 2010
.
.
.

Pēc atgriešanās no Euroscience Open Forum’2010, kas šogad no 2. līdz 7. jūlijam norisinājās Itālijas pilsētā Turīnā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis atzīst, ka arī RTU zinātnieku kolektīvam būtu ko parādīt pasaulei un ka dalība pasaules izcilāko zinātnieku forumā būtu jāuzstāda par RTU nākotnes mērķi.

28.07.2010.

Euroscience Open Forum (ESOF) ir Eiropas zinātnes biennāles – notiek reizi divos gados, tajās pulcējas ap 5000 vadošo Eiropas zinātnieku, jauno pētnieku, uzņēmēju, politiķu un citu interesentu, lai apspriestu jaunumus zinātniskās pētniecības un inovāciju jomā. Foruma laikā notiek priekšlasījumi par pētījumiem, prezentācijas, izstādes, diskusijas.

«Šis ir pasākums, kurš ik pēc diviem gadiem liek sarosīties visai zinātnes sabiedrībai, jo tā ir sava veida publiska atskaite par to, kas notiek Eiropas un pasaules zinātnē. Forums aptver ļoti plašu tēmu klāstu, sākot ar inženierzinātnēm un beidzot ar sociālajām un humanitārajām zinātnēm,» atzīst L. Ribickis. «Šogad ESOF kā referenti uzstājās apmēram 20 Nobela prēmijas laureāti.»

«Viena no iespaidīgākajām bija projekta ITER prezentācija. Projekts sākts jau 1985. gadā, kad radās ideja par jaunas atomelektrostacijas jeb, tā sauktā takomak(a) būvniecību. Šāda veida stacija darbojas, nevis sadalot atoma kodolu, bet gan apvienojoties atomiem. ES, Krievija, ASV, Japāna, Koreja, Ķīna, Indija stacijas būvniecībā ieguldīs aptuveni piecus miljardus eiro. Stacija atradīsies Kadarašā – Francijas dienvidos. Šobrīd Kadarašā jau sākti būvdarbi 180 ha platībā. Plānots, ka stacijas darbu varēs sākt 2018. gadā. Tā būs milzīga, unikāla zinātniska iekārta, kura 400 sekundes varēs vadīt plazmu un izstrādāt enerģiju. Zinātnieki pagaidām nav guvuši drošus pētījumu rezultātus par to, kas notiks pēc šīm 400 sekundēm, bet viņi cer, ka šī iekārta darbosies arī ilgāk. Ja tas izdosies, zinātnieki būs atklājuši vienu no progresīvākajiem enerģijas iegūšanas veidiem pasaulē, kas nerada radioaktīvus izotopus,» stāsta L. Ribickis.

Tāpat prorektors atzīst, ka ļoti interesantas referātu sesijas bija arī par nākotnes enerģētiku, saules un vēja energoiekārtu jaunumiem, viedo elektrotīklu (smartgrid) tehnoloģijām, viedajiem robotiem, mediju lomu zinātnes attīstībā u. c.

Zinātnei jūlija sākumā tika veltīta visa Turīnas iedzīvotāju un viesu uzmanība, jo zinātnei veltītas aktivitātes notika vairāk nekā 100 dažādās pilsētas vietās. «Domāju, ka bija interesanti visiem – sākot no zīdaiņiem un beidzot ar sirmgalvjiem, jo zinātnes sasniegumi un zinātnieku loma Eiropas sabiedrības labklājības celšanā tika demonstrēta ļoti aizraujošā un atraktīvā veidā,» tā L. Ribickis.

Nākamais Euroscience Open Forum notiks 2012. gadā Īrijas galvaspilsētā Dublinā.

ESOF interneta mājaslapā ir iespēja lejuplādēt vairāku Euroscience Open Forum’2010 referātu sesiju video: http://nubes.esof2010.org/

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

28. jūlijs, 2010 plkst. 14:30

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi