Kompetences centri zinātnieku un uzņēmēju sadarbībai

10. septembris, 2010

Tuvojoties kompetences centru projektu pieteikumu iesniegšanas termiņam 30. septembrī, mediji šim ES projektu konkursam pievērsuši īpašu uzmanību. «Viņi nesaprot, ko mums vajag,» par zinātniekiem mēdzot sūdzēties uzņēmēji – kompetences centru kontekstā raksta «Dienas Bizness».

10.09.2010.

Pilns publikācijas teksts laikrakstā «Dienas Bizness» (02.09.2010.)

Galvenais kompetences centru veidošanas mērķis ir izstrādāt jaunus, konkurētspējīgus projektus un veicināt zinātnieku un uzņēmēju sadarbību.

Paredzēts, ka kompetences centri tiks veidot sešās septiņās Latvijas tautsaimniecībai svarīgākajās nozarēs, kas nosauktas par prioritārām – pārtika, kokapstrāde, mašīnbūve, elektronika, informācijas tehnoloģija, loģistika, ķīmija, farmācija, biotehnoloģijas.

Uz atbalstu var pretendēt kompetences centrs, kas pirms projekta iesnieguma ir reģistrēta juridiska persona (piemēram, nevalstiska organizācija, komersants u. c.), kurā ir apvienots vismaz viens zinātniskās sadarbības partneris un vismaz trīs komersanti.

Kompetences centru projekti pamatā tiks īstenoti ar nolūku sekmēt uzņēmēju un zinātnieku ciešāku sadarbību. «Viņi nesaprot, ko mums vajag, viņi pēta, ko paši grib,» par zinātniekiem mēdz kurnēt uzņēmēji. «Zinātnieks, ja vien var atrast līdzekļus, pēta to, kas viņu visvairāk interesē. Tāpēc centru veidošanā finansējums tiek iedots uzņēmējiem,» stāsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktora vietnieks Māris Ēlerts.

No Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) kompetences centru izveidei paredzēti 36,3 miljoni latu, kur maksimāli pieļaujamais publiskā finansējuma apmērs vienam projekta iesniegumam ir 6,2 miljoni latu.

Pašlaik no zinātnisko institūciju vidus visvairāk kompetencescentru veidošanā ir iesaistīta Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Universitāte, vismaz divos projektos tiek plānota arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes sadarbība ar Transporta un sakaru institūtu. Paredzams, ka projektu īstenošanā iesaistīties ap 11 uzņēmumiem.

RTU Informācijas centrs

10. septembris, 2010 plkst. 12:35