Klimata pionieri piedāvā idejas, kas Latvijas pašvaldībām ļautu kļūt zaļākām

4. decembris, 2020
.
.
.

14 dažādu jomu profesionāļi no Latvijas un Lietuvas pasaulē vadošajā mobilitātes programmā «Pioneers into Practice 2020», kas vērsta uz klimata pārmaiņu samazināšanu, piedāvā idejas, kā palīdzēt uzņēmumam «Salaspils Siltums» vairot pieprasījumu pēc zaļā siltuma, Gulbenei augt kā viedai pilsētai un Vidzemes plānošanas reģionā attīstīt aprites ekonomiku.

Izvērtējot «Salaspils Siltums» organizatorisko kultūru, klientu bāzi, komunikācijas un biznesa attīstības stratēģiju, aptaujājot klientus, analizējot labākās prakses piemērus, programmas «Pioneers into Practice 2020» dalībnieki noteica uzņēmuma stiprās un vājās puses. Izmantojot sistēmu inovācijas pieeju, viņi izstrādāja piedāvājumu, iesakot izmaiņas uzņēmuma struktūrā un komunikācijas stratēģijā, lai informētu un izglītotu patērētājus, mudinot viņus attiekties no fosilā kurināmā par labu videi draudzīgākai apkurei. 

Informācijas trūkums par uzņēmumiem, kuriem ražošanas procesā rodas blakusprodukti vai atkritumi, kurus varētu izmantot jaunu produktu ražošanā, ir arī viens no galvenajiem iemesliem, kas kavē aprites ekonomikas izaugsmi Vidzemes plānošanas reģionā. Klimata pionieri aicina izveidot vienotu platformu, kurā uzņēmumi varētu dalīties ar informāciju, bet pirms tam izvērst informatīvu kampaņu, lai vairotu zināšanas par blakusproduktu pārvaldību un atkritumu plūsmu, kā arī izpratni par ieguvumiem uzņēmējdarbības attīstībai.

Savukārt Gulbenes pašvaldību klimata pionieri aicina iesaistīt iedzīvotājus, lai, izmantojot atvērtos datus un kopradi, virzītos pretim klimatneitralitātei. Kā prioritārās jomas tiek izceltas mājokļu energoefektivitāte, ilgtspējīgs transports un pilsētas apgaismojums. 

Izaicinājumu devēji ir gatavi turpināt sadarboties ar komandu dalībniekiem.

«Pioneers into Practice» ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «EIT Climate-KIC» izglītības un mobilitātes programma profesionāļiem, kurā apvienojas industrijas pārstāvji, mazie uzņēmumi, augstskolas, pētniecības institūti, valstiskās un nevalstiskās organizācijas. Programma ļauj gūt zināšanas par klimata pārmaiņu ietekmi, to novēršanu, izzināt sistēmu inovācijas pieeju, pilnveidot prasmes risināt problēmas, strādāt starpdisciplinārās un starptautiskās komandās. Dalībnieki piedalās darbsemināros un tiešsaistes apmācībās, viņiem tiek nodrošināts kouču atbalsts, komandās izstrādājot risinājumus Latvijas uzņēmumu, organizāciju vai pašvaldību vides problēmām. Viņiem ir arī iespēja doties četru līdz sešu nedēļu ilgā praksē klātienē vai attālināti kādā no «Pioneers into Practice» dalībvalstu organizācijām Eiropā.  

Šogad «Pioneers into Practice» mācībās kā eksperti piedalījās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore Andra Blumberga un vides aizsardzības un vides izglītības organizācija «Zaļā brīvība» valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga. 

Programmas Latvijā īsteno RTU Dizaina fabrikas «EIT Climate-KIC HUB Latvia». Šogad pirmo reizi programmā piedalījās arī profesionāļi no Lietuvas, programma tika rīkota sadarbībā ar «Vilnius Tech park – Climate-KIC HUB Lithuania».

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. decembris, 2020 plkst. 11:39

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi