Klajā nācis RTU postfolkloras grupas «Daba San» singls un video «Melna upe»

9. novembris, 2018
Foto: Megija Grīnerte

Sagaidot valsts svētkus, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) postfolkloras grupa «Daba San» laidusi klajā jaunu singlu un mūzikas video – «Melna upe». Tas ir veltījums visiem, kuri atdevuši savu dzīvību brīvai un labākai Latvijai.

Lai arī grupa «Daba San» palikusi uzticīga savam mūzikas virzienam, turpinot radīt orģinālkompozīcijas ar tautasdziesmu tekstiem, skaniski un kompozicionāli «Melna upe» atšķiras no pārējiem grupas skaņdarbiem gan ar kopējo noskaņu, gan atkāpšanos no ierasti akustiskā skanējuma. Dziesma ir pārsteigums pašiem mūziķiem, jo tapusi pēkšņi un strauji. Skaņdarba rašanos iedvesmojusi gan vēlme pēc aizvien jauniem skaniskiem eksperimentiem, gan senču tradīcijas un pati Likteņupe. Savukārt izvēlētie tautasdziesmu vārdi demonstrē mūsu kultūras mantojuma lielo nozīmi arī mūsdienās, piešķirot seniem tekstiem jaunu nozīmi.

Agrāk no septembra beigām līdz novembra pirmajai pusei ievēroja veļu laiku. Šajā laikā aizgājušie nāca ciemoties pie dzīvajiem, kam par godu visā Latvijas teritorijā tika klāti veļu mielasta galdi. Lai arī mūsdienās veļu laiku neatzīmējam, gada tumšākais posms daudziem ir pārdomu laiks.

Jaunā kompozīcija stāsta par dvēselēm, kas paņemtas no Daugavas. Netālu no RTU galvenās ēkas, kurā notiek «Daba San» mēģinājumi, Daugavmalā atrodas piemineklis, veltīts 1905. gada revolūcijas cīnītājiem. Tā gada 13. janvārī ne viens vien no protestantiem gāja bojā Daugavas ledainajos ūdeņos. Tikmēr nedaudz vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, turpat, Daugavas krastos, tika izcīnīta Brīvības cīņu lielākā uzvara, kas ļāva nosargāt gadu iepriekš dibināto Latvijas valsti.

Daba San līdz šim publikai prezentējusi divus studijas albumus: Puzurs (2013) un Vaiņags (2016), kā arī trīs atsevišķus skaņdarbus: Agra rīta dziesma (2009), Māras dziesma (2013) un Zāļu diena (2018).

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

9. novembris, 2018 plkst. 11:52