Kārlis Dreimanis sarunu festivālā «Lampa» stāsta par Visuma pētījumiem CERN

23. augusts, 2021
.
.
.
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis. Foto: Toms Uļjanovs

Kā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) notiek elementārdaļiņu pētījumi, kuru mērķis ir rast atbildes uz vēl neatbildētajiem jautājumiem par Visuma eksistenci, – par to sarunu festivālā «Lampa» stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis. Viņa stāstījums bija iekļauts RTU skatuves «Pietura 2030» pētnieku stāstu sesijā «No Kosmosa līdz jūras dzīlēm». 

Kārlis jau prezentācijas nosaukumā akcentēja CERN pētījumu būtību – «Daļiņu fizika – pētīt vismazāko, lai varētu izprast vislielāko». Uzskatāmi ar infografiku palīdzību viņš klausītājiem izskaidroja Visumu veidojošo elementārdaļiņu būtību un Standartmodeli, kas klasificē elementārdaļiņu un spēku mijiedarbību, kā arī skaidroja CERN darbu: «Pētot šos niecīgos objektus, mēs mēģinām izzināt Visuma spēles noteikumus – kā Visums strādā.»

«Lampas» skatītāji un klausītāji uzzināja par Lielo hadronu paātrinātāju – zinātnisku iekārtu, ar kuras palīdzību CERN zinātnieki milzu ātrumā raida protonu kūļus vienu pret otru un pēta to sadursmies, kurās ļoti lielā enerģijā tiek imitēts Lielais sprādziens un mērījumos meklētas atbildes uz jautājumiem par Visumu. Piemēram, kas radīja Lielo sprādzienu? Kāpēc Visumā dominē matērija? Kāpēc Visuma darbības likumi ir tādi, kādi tie ir? Kas ir tumšā matērija un kāda ir tās daba? Vai mūsu Visums ir vienīgais? 

Skatītājiem bija iespēja arī apskatīties, kā grafiski izskatās zinātnieku aprēķini, 2021. gadā pierādot pēdējās atklātās elementārdaļiņas – Higsa bozona – eksistenci, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju.

Kārļa Dreimaņa prezentāciju «Lampā» iespējams noskatīties ierakstā RTU Facebook kontā (sākot no 2:49:00).

RTU «Lampas» skatuvi, kas atradās Ruckas muižā, rīkoja RTU Dizaina fabrika, un vēl bez Kārļa Dreimaņa savus zinātnes stāstus 21. augustā sesijā «No Kosmosa līdz jūras dzīlēm» stāstīja Latvijs Hidroekoloģijas institūta pētniece Solvita Strāķe un Tartu Universitātes Tartu observatorijas asociētais profesors Andris Slavinskis. 

Festivāla LAMPA otrā diena – RTU skatuve «Pietura 2030»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. augusts, 2021 plkst. 14:48

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi