Kārlis Dreimanis Latvijas Radio 2 stāsta, kā zinātnieki CERN izzina Visuma dabu

28. jūlijs, 2022
.
.
.
Foto: CERN

«Lielais hadronu paātrinātājs ir ierīce, ar kuru mēs mēģinām skatīties pagātnē,» tā Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis, kura darba dienas paiet Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN). Viņš radio stāsta gan par jauno fizikas datu vākšanas periodu, ko nodrošina Lielais hadronu paātrinātājs, gan skaidro, kāpēc pasaulei nozīmīga bija Higsa bozona eksistences pierādīšana.

Pirms Lielā sprādziena nebija ne laika, ne telpas. Visa enerģija, kas ir Visumā, bija sakoncentrēta vienā punktā, stāsta K. Dreimanis, atzīstot, ka cilvēka smadzenes nemaz nespēj iztēloties, kā varētu būt bijis pirms Lielā sprādziena. Taču CERN zinātnieki cenšas izprast gan Visuma rašanos, gan tā dabu, tāpēc CERN notiek eksperimenti, kuros ar Lielā hadronu paātrinātāja (LHC) palīdzību tiek izraisītas protonu kūļu sadursmes, tiecoties sasniegt enerģiju, iespējami tuvāku tai, kāda bija Lielā sprādziena laikā. Tiesa, šādu enerģiju zinātnieki ar LHC nesasniegs nekad, tomēr ir cerība daļiņu sadursmju laikā atklāt jaunus fizikas fenomenus. 

«Daļiņu sadursmēs var rasties jebkura matērija, arī tumšā,» skaidro K. Dreimanis. Kā zinātnieki to identificētu? Ja aprēķini liecinātu, ka pēc sadursmes ir enerģija, taču nevar saskatīt daļiņas, tad tā varētu būt tumšā matērija. Iespējams, eksperimentos varētu arī pierādīt, ka pašreizējo Standartmodeli nepieciešams mainīt. Taču, vai tā būs, to rādīs zinātnieku ievāktie dati LHC trešās darbības periodā, kas ilgs līdz 2025. gada beigām. 

CERN notiekošajā CMS (Compact Muon Solenoid) eksperimentā piedalās arī Latvijas zinātnieki, un viņu grupu vada K. Dreimanis. Viņš par vienu no saviem pienākumiem uzskata tādas vides radīšanu, lai Latvijas jaunie zinātnieki varētu mācīties un CERN izstrādāt savus promocijas darbus, tā nodrošinot Latvijai ilgtspējīgu sadarbību ar CERN. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. jūlijs, 2022 plkst. 16:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi