Kalendārā «Zinātne Latvijai 2023» RTU prezentēs doktoranti Anda Barkāne un Kristaps Paļskis

29. decembris, 2022
.
.
Kalendārā «Zinātne Latvijai 2023» varēs iepazīties ar RTU topošo zinātnieci ķīmiķi Andu Barkāni. Foto: Jānis Deinats

Ikgadējā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdotajā kalendārā «Zinātne Latvijai 2023» varēs iepazīties ar diviem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) topošajiem zinātniekiem – medicīnas fiziķi Kristapu Paļski un ķīmiķi Andu Barkāni. Kalendāra un izstādes svinīgā atklāšana notiks 6. janvārī plkst. 15.00 Āgenskalna tirgū, 2. stāvā.

Anda Barkāne ir RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes 3. kursa doktorante un Polimērmateriālu institūta pētniece. Viņa 2022. gadā saņēma «L’Oréal» un UNESCO Baltijas jauno talantu programmas balvu «Sievietēm zinātnē» par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai. Šī unikālā pētījuma mērķis ir radīt konkurētspējīgu un dabai draudzīgu alternatīvu, lai aizstātu uz naftas bāzes ražotās komerciālās tintes, ko izmanto 3D drukā. Pētījumā tiek veikta celulozes modifikācija, lai uzlabotu tintes izmantošanas īpašības un veiktspēju.

Kristaps Paļskis, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieks, ir absolvējis RTU studiju programmu «Medicīnas inženierija un fizika». Patlaban Kristaps ir RTU un Latvijas Universitātes  (LU) kopējās doktorantūras studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» students. Viņš savā doktora darbā, kas top, pētījumu veicot Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), pēta staru terapijas nākotnes iespējas – kā paātrinātāju tehnoloģijas izmantot vēža terapijā. Šis ir jauns un perspektīvs zinātnes virziens, kurā, izmantojot CERN sniegtās iespējas, Kristaps var nodarboties ar pētniecību, kas Latvijā nav iespējama.

Kristaps ir arī viens no Latvijas zinātnieku grupas, kas strādā pie nākotnes projekta – inovatīva daļiņu terapijas centra izveides Baltijas valstīs. Pateicībā par ieguldījumu zinātniskajā darbā RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna šā gada novembrī Kristapam pasniedza Atzinības rakstu un RTU 160. jubilejas apbalvojuma zīmi.  

Kalendārā un izstādē vēl varēs iepazīties arī ar citu augstskolu un zinātnisko institūciju jaunajiem zinātniekiem – molekulārās bioloģijas zinātnieci Lielbritānijas uzņēmumā «Laverock Therapeutics» Annu Kļučņiku, LU Cietvielu fizikas institūta vadošo pētnieku Alekseju Zolotarjovu, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» pētnieku Ēriku Krūzi, Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta Virtuālās un papildinātās realitātes laboratorijas pētnieci Lindu Lanceri, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra ārstu – internistu Kārli Rāceni, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieci Zitu Kārklu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku Jāni Stāvusi, LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta vadošo pētnieci Inesi Vārnu, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta asociēto profesori un vadošo pētnieci Līgu Kovaļčuku, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāju Kristu Auznieku.

Izstāde Āgenskalna tirgū būs skatāma no 6. līdz 26. janvārim. Tajā tiks izmantotas papildinātās realitātes un QR kodu tehnoloģijas. Projektu «Zinātnes Latvijai 2023» īsteno Izglītības un zinātnes ministrija ar ERAF projekta atbalstu.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. decembris, 2022 plkst. 16:33

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi