Jānis Ločs: Gudrāki zinātnieki – attīstīta medicīnas aprūpe un inovatīvs bizness

28. janvāris, 2020
.
.
.
Foto: Elīna Karaseva

Aprēķini liecina, ka Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) kopējā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību nākamo 20 gadu laikā sasniegs vismaz 74 miljonus eiro, viedokļrakstā portālam «Delfi» pauž Jānis Ločs, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vispārīgas ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors un BBCE projekta vadītājs. 

«Finansiāli atbalstot ekselences centru veidošanos, Eiropas Savienība (ES) dod makšķeri, nevis zivi. Proti, līdzekļi nav paredzēti pētījumu veikšanai vai jaunu zinātnisko iekārtu iegādei (infrastruktūras izveide notiek par partneru pašu un valsts līdzekļiem, arī pētniecībai līdzekļi jāpiesaista pašiem), bet gan jaunu zināšanu ieguvei, kas ļauj vairot efektivitāti un sasniegt ekselenci cilvēkresursu, zināšanu, pētniecības, tehnoloģiju attīstības un infrastruktūras jomā. Lai vairotu zinātniskā un medicīnas personāla kompetenci, septiņus gadus tiks īstenotas intensīvas mācības, tēmu loks ir ļoti plašs – no jaunākajām medicīnas tehnoloģijām, metodēm, ārstēšanas plānošanas līdz intelektuālā īpašuma, pētniecības un uzņēmējdarbības stratēģiju izstrādei un ieviešanai, sadarbība ar industriju u.t.t. Lai piesaistītu spēcīgākos vietējos un ārvalstu doktorantūras un pēcdoktorantūras pētniekus, konkursa kārtībā tiks piedāvātas studiju vietas ar konkurētspējīgu atalgojumu. Piesaistot ārvalstu pētniekus un speciālistus vai iepriekš no Latvijas aizbraukušos zinātniekus, arvien paplašināsies kā zināšanu, tā kontaktu apjoms, veidojot plašu biotehnoloģijās kompetentu speciālistu tīklu. Tas vairos arī Latvijas universitāšu un pētniecības organizāciju reputāciju pasaulē,» pauž J. Ločs. 

Apliecinot zinātnisko ekselenci, paveras lielākas iespējas piesaistīt finansējumu no ES struktūrfondiem un citiem finansējuma avotiem pētījumu veikšanai un zinātnisko projektu īstenošanai. Zinātniskā ekselence ļaus arī sniegt kvalitatīvākus un augstāka līmeņa pētniecības pakalpojumus gan medicīnas ierīču (pie kā pieskaitāmi implanti), gan kosmētikas, farmācijas un citām industrijām. Saliekot kopā RTU, Latvijas Organiskā sintēzes institūta (OSI), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un RSU Stomatoloģijas institūta (RSU SI) spēkus, nākamo gadu laikā iriespējams izveidot kritisko masu industrijas attīstībai, veicinot inovatīvu produktu un pakalpojumu nonākšanu tirgū, vietējo uzņēmumu izaugsmi un ārvalstu kompāniju investīciju piesaisti. Attīstoties industrijai, Latvijā veidosies arī jaunas darba vietas, bet universitāšu iesaiste projektā spēs uzņēmumiem nodrošināt izglītotus un tirgus prasībām atbilstošus darba ņēmējus, «Delfi» norāda J. Ločs. 

Tuvāko septiņu, desmit gadu laikā BBCE zinātnieki fokusēsies uz pacientiem pielāgotu implantmateriālu izstrādi. Dažādām pacientu grupām, diagnozēm un pielietojumam nepieciešami implantmateriāli ar atšķirīgu formu (tiks attīstīta 3D drukas tehnoloģiju izmantošana), ķīmisko sastāvu un lokālu, personalizētu zāļu piegādi. Medicīnā jaunu produktu ceļš no laboratorijas līdz tirgum gan ir ilgs un dārgs, tādēļ primārais ieguvums pacientiem būs gudrāki ārsti un speciālisti, pateicoties mācībām un pilnveidotai jauno speciālistu sagatavošanai. Nododot savas zināšanas tālāk, viņi veidos plašu jaunākajās medicīnas tehnoloģijās zinošu speciālistu tīklu. Savukārt tas nodrošinās kvalitatīvākus medicīnas pakalpojumus.

BBCE projektam starts tiek dots 29. janvārī. Vērienīgā zinātniskās kapacitātes stiprināšanas projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, OSI, RSU, RSU SI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 miljoni eiro piešķirti no Eiropas Savienības (ES) programmas «Apvārsnis 2020», tikpat infrastruktūras uzlabošanai nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. Līdzekļi tiks izmantoti apmācībām, zinātniskās kompetences paaugstināšanai un pētniecības infrastruktūras modernizācijai, lai sekmētu ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

Viss viedokļraksts lasāms šeit. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. janvāris, 2020 plkst. 9:28

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi