Izvēlēts ēnu piecnieks braucienam uz CERN, pārējie pretendenti ir aicināti uz pasākumiem Latvijā

22. marts, 2022
.
.
.
Foto: CERN

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieki, kuri strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), ir izvēlējušies piecus vidusskolēnus, kuri Ēnu dienu pavadīs CERN, iepazīstoties ar Latvijas zinātnieku darbu šajā pasaules vadošajā zinātnes centrā. Jauniešiem, kuri šogad nedosies uz CERN, tiks piedāvātas citas iespējas, kā uzzināt vairāk gan par daļiņu fiziku, gan CERN pētījumiem.

Ēnu piecnieks 

Ēnu dienai CERN šogad bija pieteikušies vairāk nekā 40 pretendentu. Piecas ēnas CERN strādājošie Latvijas zinātnieki izvēlējās, iepazīstoties ar kandidātu motivācijas vēstulēm un viņus izvēloties gan pēc intereses par eksaktajām zinātnēm, gan ieskicētajām nākotnes studiju un darba iecerēm. 

Ēnu piecnieks CERN viesosies no 5. līdz 7. aprīlim. Anna Priede no Olaines 1. vidusskolas un Kalvis Kalniņš no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas ēnos  daļiņu fiziķi un RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani. Kārlis vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. 

Paula Malnača no Siguldas Valsts ģimnāzijas ēnos inženieri un RTU pētnieku Gunti Pikuru. Guntis strādā pie pētījuma par aditīvās ražošanas tehnoloģiju pielietojamību, paātrinātāju komponenšu izgatavošanā. Tas nākotnē ļautu pavērt plašāk durvis jauniem paātrinātāju pielietojumiem un tehnoloģiju pieejamībai sabiedrībai. Aditīvā ražošana tehniski ļauj izgatavot daudz mūsdienīgākas un efektīvākas paātrinātāju komponentes, jo izgatavošana notiek, būvējot slāni pa slānim pēc iepriekš izstrādāta 3D modeļa. 

Daniels Spalis no Iecavas vidusskolas ēnos inženieri un RTU pētnieku Andri Ratkus. Andra pienākums CERN ir koordinēt Latvijas paātrinātāju grupas iesaisti un mērķu sasniegšanu starptautiskajos projektos I.FAST un HITRIplus. I.FAST mērķis ir nodrošināt ilgtspēju nākotnes paātrinātajiem, samazinot tehnoloģiju izmaksas, enerģijas patēriņu un ietekmi uz vidi, savukārt HITRIplus mērķis ir attīstīt biofizikas un medicīnas pētījumus vēža ārstēšanā ar smago jonu terapiju, vienlaikus attīstot tam nepieciešamos instrumentus.

Savukārt Jānis Bolšteins no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas ēnos RTU jauno zinātnieku Kristapu Paļski. Kristaps ir medicīnas iekārtu inženieris, strādājis Latvijas Onkoloģijas centrā, kur viņa pārziņā bija staru terapijas iekārtas, ar kurām mediķi veic ļaundabīgu audzēju apstarošanu. Kristaps ir viens no pirmajiem Latvijas doktorantiem, kuri studē jaunajā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», un CERN viņš izstrādā doktora darbu, pētot staru terapijas nākotnes tehnoloģijas.  

Piedāvājums pārējiem pretendentiem

CERN strādājošie Latvijas zinātnieki saka lielu paldies visiem jauniešiem, kuri ir izrādījuši interesi par viņu darbu CERN. Konkurence uz ēnu vietām bija liela, un zinātnieki ir gandarīti, ka Latvijā ir daudz jauniešu, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar eksaktajām zinātnēm. Tas dod cerību, ka Latvijā veidojas jauna paaudze, kas varēs turpināt Latvijas zinātnieku darbu CERN. 

Tāpēc RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs piedāvā vēl citas iespējas, lai uzzinātu vairāk gan par daļiņu fiziku, gan arī par pētniecību CERN.

  • Sestdien, 9. aprīlī, plkst. 10.00 ir iespēja attālināti piedalīties RTU rīkotajā bezmaksas vebinārā «Elementāri par daļiņu fiziku», kuru vadīs RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis. 

Eksperimentālā elementārdaļiņu fizika mēģina rast atbildes uz visfundamentālākajiem jautājumiem par Visuma dabu un uzbūvi – kā radies Visums, kādi ir tā darbības principi un noteikumi, kāpēc mēs eksistējam? Vebinārā Kārlis stāstīs, kā zinātnieki CERN mēģina rast atbildes uz šiem jautājumiem, pētot visniecīgāko Visuma sastāvdaļu – elementārdaļiņu – īpašības. 

Reģistrējies vebināram! 
 
Informācija par vebināru ciklu «Universitāte nākotnes inženieriem».  

  • Ēnu pretendentiem būs arī iespēja Kārli Dreimani satikt klātienē un noklausīties viņa stāstījumu par daļiņu fiziku, CERN un pētniecību tajā. 

Tāpēc ēnu pretendenti tiek aicināti vienā no maija sestdienām (7. vai 14. maijā – pagaidām vēl konkrēts datums nav noteikts) kopā ar savu fizikas (vai kāda cita mācību priekšmeta) skolotāju ierasties RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Rīgā, un piedalīties Kārļa lekcijā, kā arī pēc tam apskatīties RTU. 

Lūgums potenciālajiem lekcijas dalībniekiem līdz 31. martam atsūtīt savu pieteikumu uz e-pastu , lai varētu apzināt lekcijas klausītājus un organizēt pasākumu. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. marts, 2022 plkst. 9:54

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi