Izstādē #ZinātneLatvijai aicina iepazīt RTU pētnieku darbu

4. janvāris, 2019
.
.
.
No kreisās: Kristaps Jaudzems, Sandis Spolītis, Jūlija Gušča, Dainis Jakovels. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Modes un izklaides centrā «Rīga Plaza» skatāma izstāde #ZinātneLatvijai, kura cildina Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību, stāstot par 12 mūsdienu Latvijas zinātniekiem un viņu sasniegumiem. Četri izstādes galvenie varoņi ir saistīti ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) – Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu katedras vadītāja asociētā profesore Jūlija Gušča, Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta vadošais pētnieks Sandis Spolītis, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes absolvents, fizikālķīmiķis Kristaps Jaudzems un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes absolvents, tālizpētes pētnieks Dainis Jakovels.

Jūlijas Guščas ikdiena saistīta ar pētījumiem, kuri analizē resursu taupīgu, pareizu izmantošanu un vērtē, kā dažādu resursu izmantošana un produktu ražošana ilgtermiņā ietekmē apkārtējo vidi un kā kaitējumu iespējams samazināt. Viņa uzskata, ka lielākais ieguvums darbā ir izvēles brīvība, jo pētījumi var būt tik dažādi, galvenais ir radošums un degsme. 

Sandis Spolītis, kurš 2016. gadā tika atzīts pat «RTU Gada jauno zinātnieku», pēta, kā ātrāk un drošāk pārraidīt lielus datu apjomus, izmantojot jau esošos šķiedru optiskos sakaru tīklus. Jaunāko pētījumu rezultāti veicinās Latvijas ekonomikas attīstību, jo nākotnē datu pārraides apjomi tikai pieaugs un būs nepieciešamas tehnoloģijas, kuras spēj apmierināt pieprasījumu pēc aizvien lielākiem datu pārraides ātrumiem. 

Kristapu Jaudzemu dabaszinātnes un pētniecības darbs interesē jau kopš vidusskolas, kad viņš izstrādāja divus zinātniskās pētniecības darbus: vienu fizikā par Zemes magnētiskā lauka mērīšanu un otru ķīmijā par gēna fragmenta sintēzi. Kristaps apvieno savas starpdisciplinārās intereses, lai izmantojot fizikālās metodes, pētītu ķīmisku vielu struktūru un īpašības, piemēram, zirnekļu tīkla zīdu.

Dainis Jakovels ir pietuvojies putnu skatupunktam, vērojot dabu ar lidmašīnu, satelītu un dronu palīdzību. Dainim ar tehnoloģiju palīdzību iegūti dati palīdz novērot dabas procesus no citas perspektīvas.

Izstāde, kuru veidojusi Izglītības un zinātnes ministrija, iepazīstina arī ar fiziķes Marijas Dunces, kultūras socioloģes Andas Laķes, ķīmijas pētnieka Ingara Reinholda, farmakoloģes Maijas Dambrovas, darba vides pētnieka Ivara Vanadziņa, komunikācijas pētnieces Agneses Dāvidsones, entomoloģes Anitas Rukmanes un mikrobiologa Jāņa Liepiņa zinātnisko darbību. Izstādes varoņu portreti rotās 2019. gada Zinātnes kalendāru. 

Izstāde «Rīga Plaza» apskatāma līdz 28. janvārim.

Kalendāra #ZinātneLatvijai atvēršana

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. janvāris, 2019 plkst. 11:27

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi