Izraudzīti pieci vidusskolēni, kuri Ēnu dienā dosies uz CERN Šveicē

17. marts, 2023
.
.
.
Foto: CERN

Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) strādājošie Latvijas zinātnieki ir izvēlējušies piecus Latvijas vidusskolēnus, kuri Ēnu dienā Šveicē, CERN, iepazīsies ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku un doktorantu darbu šajā pasaules vadošajā zinātnes centrā. Pārējie jaunieši, kuri pieteicās, bet šogad nekļuva par CERN ēnām, ir aicināti savus kontaktus atsūtīt uz e-pastu , lai nākotnē iegūtu informāciju par CERN Nacionālā kontaktpunkta Latvijā pasākumiem jauniešiem. 

CERN strādājošie Latvijas zinātnieki saka lielu paldies visiem jauniešiem, kuri ir izrādījuši interesi par viņu darbu CERN. Konkurence uz ēnu vietām bija liela – kopumā Ēnu dienai CERN šogad bija pieteikušies gandrīz 40 pretendenti, tāpēc zinātnieki ir gandarīti, ka Latvijā ir daudz jauniešu, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar eksaktajām zinātnēm. Tas dod cerību, ka Latvijā veidojas jauna paaudze, kas varēs turpināt Latvijas zinātnieku darbu CERN.

Piecas ēnas zinātnieki izvēlējās, iepazīstoties ar kandidātu motivācijas vēstulēm, kurās viņi bija izklāstījuši savu interesi par eksaktajām zinātnēm, kā arī ieskicējuši nākotnes studiju un darba ieceres. 

  • Marija Berdigāne no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas ēnos RTU pētnieci Antru Gaili. Antra studē RTU un LU kopējā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN izstrādā drošības kontroles sistēmas jaunajam apakšdetektoram, kā arī CMS eksperimentā nodarbojas ar fizikas analīzi. 
  • Armands Grencis no Talsu Valsts ģimnāzijas ēnos RTU profesoru Tomu Torimu. Toma uzdevums ir koordinēt Latvijas un CERN sadarbību, kā arī veidot stratēģiju Latvijas sadarbībai ar CERN nākotnē. 
  • Unda Kozlova no Iecavas vidusskolas ēnos RTU pētnieku Andri Ratku. Andra pienākums ir koordinēt Latvijas zinātnieku iesaisti starptautiskajos projektos, kuru mērķis ir nodrošināt ilgtspēju nākotnes paātrinātajiem un attīstīt jaunas tehnoloģijas biofizikas un medicīnas pētījumiem vēža ārstēšanai.
  • Gustavs Petters no Saldus vidusskolas ēnos RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani. Kārlis vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. 
  • Elza Mitenberga no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas ēnos LU pētnieku Valtu Krūmiņu. Valts studē doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN strādā AEgIS (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy) eksperimentā, kura mērķis ir brīvās krišanas paātrinājuma mērījumi, izmantojot antiūdeņradi.

Ēnas uz Šveici dosies ar lidmašīnu, ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2023. gadā.  

CERN iepazīšana jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs, ir noderīga, jo nākotnē tas var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvija 2021. gadā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, kas dod iespējas jaunajiem zinātniekiem strādāt CERN. 

CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. marts, 2023 plkst. 11:39

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi